Jarmark Rękodzielniczy i 320-lecie Terespola - 17.09.2017 - Relacja

 

320 lat temu Terespol otrzymał prawa miejskie. Jubileusz tego ważnego historycznego wydarzenia świętowano w niedzielę 17 września podczas Jarmarku Rękodzielniczego. Przywilej miejski Terespol otrzymał w 1697 roku. Uroczystość, pomimo deszczowej pogody, zgromadziła w niedzielne popołudnie w miejskim parku mnóstwo osób.

GALERIA >>>>

Biała24 >>>>

To już trzecia edycja Jarmarku, które zainicjowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol. W tym roku Terespol obchodzi 320 lecie nadania praw miejskich i postanowiono połączyć oba wydarzenia. Zgromadzeni mogli obejrzeć wyroby artystyczne i rękodzielnicze twórców z całego regionu oraz z Białorusi m.in.: malarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie, ceramiczne, stolarskie, bednarskie, kuśnierskie, kulinarne i inne.

Ważnym momentem uroczystości było powołanie przez księcia Krzysztofa Konstantego Radziwiłła Drużyny Artylerii Domu Radziwiłłów w Terespolu. – Drużyna powstała przy Stowarzyszeniu, które pełni rolę patrona i opiekuna. Została erygowana do funkcjonowania na terenie Terespola i całej Polski poinformował prezes Stowarzyszenia RGMT - Krzysztof Badalski.

Po raz drugi podczas jarmarku stowarzyszenie zorganizowało konkurs "Kulinarne smaki Terespola". W tym roku nagrodę otrzymała Pizzeria ,,Solare”, która przygotowała kaczkę pieczoną z jabłkami podawaną z kluseczkami i żurawiną po terespolsku. Drugie miejsce zajęła firma Agrostop II Katarzyny i Rafała Grabowskich za ,,pyzy polatyckie" a trzecie miejsce Zajazd ,,Jędrula" Andrzeja Makarewicza za pasztet z żurawiną. Nagrody ufundowali radni miasta Terespol.

Laureatem Przeglądu Wokalno-Instrumentalnego został lokalny zespół ludowy ,,Łobaczewianki”. Nagrodę główną prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol - Grażyna Abram. W ramach współpracy pomiędzy stowarzyszeniem a organizacją ,,Wpólnota” z Brześcia na scenie zaprezentowali się Teatr ,,Rajdance”, soliści Żana Werso i Marina Żitniewa oraz zespół instrumentalny ,,Kurasz Bambej”. Z polskiej strony wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Kostomłot, Zespół Śpiewaczy ,,Echo Polesia" z terespolskiego klubu seniora, Zespół ,,Dobrynianki" oraz Gaberiela Wowczeniuk. Artyści skutecznie rozgrzewali publiczność, która dzięki temu dzielnie znosiła siąpiący deszcz.

Wyjątkową niespodzianką było wykonanie przez chór Corda Vox piosenki przygotowanej specjalnie na obchody jubileuszu miasta. Święto wywołało wiele ciepłych emocji szczególnie u długoletnich mieszkańców.

Musimy pamiętać, że dzieje Terespola nierozerwalnie związane są z historią Błotkowa, które powstało najprawdopodobniej w pierwszej połowie XV wieku. Założycielem miasta Terespol był Józef Bogusław Słuszka, który nabył Błotków. Nazwa, jak powszechnie wiadomo, pochodzi od imienia żony Słuszki – Teresy. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1697 roku.

Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę i sprzedawane były pamiątki związane z miastem: kubki, przypinki, zegary ścienne, pocztówki i torby. Gadżety są do nabycia w: Kwiaciarni ,,Czerwony Mak", Kwiaciarni ,,Orchidea" oraz w zakładzie fryzjerskim ,,U Rudej". 

Pierwotnie Terespol był cały murowany, miał ratusz z wieżą zegarową, rynek, ulice brukowane i obsadzone drzewkami owocowymi, cztery kościoły, dwa zakony, dużo pałacyków bogatych ludzi, browary i jedna gorzelnię, a na Bugu była prowadzona żegluga. Później car kazał w związku z rozbudową Twierdzy Brzeskiej (poł. XIX w.) wszystko rozebrać i przenieść miasto na obecne ziemie. Nowy Terespol zbudowany został wzdłuż zbiegających się traktów (warszawskiego, brzeskiego i kodeńskiego). Kościół parafialny wzniesiono w latach 1861-1864. Wtedy wybudowano także nowy ratusz oraz synagogę. Została niestety rozebrana przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. W nowym Terespolu dominowała zabudowa drewniana. Domy parterowe były budowane szczytem do ulicy.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej Terespol ponownie zaczął bardzo dynamicznie się rozwijać. To zasługa ogromnego sztabu ludzi, władz miasta i doskonałej współpracy z miejscowymi organizacjami i instytucjami społecznymi. W ciągu dziesięciu latach samorząd pozyskał ponad 100 mln zł.

Podczas imprezy MOK przeprowadził diagnozę potrzeb kulturalnych w ramach uczestnictwa w programie ,,Zaproś nas do siebie” realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury”. Kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic zaznaczało odpowiedzi na poszczególne pytania umieszczona na dużych kartonach: Czy interesujesz się historią Terespola i w jakim stopniu? Co Ci się w Terespolu podoba a co nie? W jakich wydarzeniach i zajęciach zechcesz uczestniczyć? Oraz Czym dla Ciebie jest kultura? Wyniki badań zostaną zaprezentowane wkrótce.

Na podstawie artykułu Sylwii Bujak - ,,Słowo Podlasia" nr 38/2017