Festyn NIEDZIELA W TERESPOLU - 16.07.2017. Relacja!

 W niedzielę 16 lipca 2017 na stadionie miejskim odbyła się jedna z największych i najatrakcyjniejszych imprez plenerowych w regionie pn. ,,Niedziela w Terespolu”.

Gwiazdą festynu był legendarny zespół rockowy – WILKI, założony w 1992 roku przez Roberta Gawlińskiego. Na scenie wystąpiły też znakomite zespoły: punkowo-folkowe DZIECIUKI z Grodna (BY), typowo folkowa CZEREMSZYNA z Czeremchy a także gwiazda disco polo AFTER PARTY. Dla fanów muzyki elektronicznej wystąpili DJKUBA&NEITAN oraz DJ Ozi. Imprezę otworzyli goście z Brześcia: Orkiestra Dęta Miasta Brześć, Teatr Tańca ,,Fantazja" i wokalistka Angelina Pipper i z Łucka (Ukraina): dziecięcy zespół ludowy ,,Werweczka" i chór ,,Liszczani".

Różnorodność artystów przyciągnęła ok. sześć tysięcy widzów. Oprócz muzycznej uczty na placu imprezy tradycyjnie rozstawiły się stoiska gastronomiczne. Na najmłodszych odwiedzających festyn czekało wesołe miasteczko i stoiska z zabawkami. Ponadto można było obejrzeć dzieła twórców ludowych i zapoznać się z ofertami różnych firm działających w regionie. Wydarzenie patronatem honorowym objął Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

GALERIA >>>>>

Film BiperTV >>>>>

Goniec Terespolski >>>>

Biała24 I >>>>>

Biała24 II >>>>>

Radio Biper >>>>>

Przez cały dzień odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz 8–letniej Paulinki Oleszczuk z Terespola. Dziewczynka choruje od urodzenia na przepuklinę oponowo-rdzeniową, rozszczep kręgosłupa i wodogłowie, które powodują inne schorzenia w organizmie. Wymaga leczenia i nieustannej opieki. Siedemnastu  wolontariuszy od rana zbierało pieniądze pod Kościołem Parafii Rzymskokatolickiej Pod Wezwaniem Świętej Trójcy w Terespolu, a od godziny 14:30 do 20:00 na placu imprezy. Zebrana kwota 5370,57 zł (w tym darowizny na kwotę 770 zł: od Parafii Prawosławnej Pod Wezwaniem Świętego Apostoła Jana Teologa w Terespolu i Kościoła Zielonoświątkowego w Terespolu oraz anonimowego darczyńcy) bardzo pomoże rodzicom w pokryciu wszystkich kosztów związanych z leczeniem.

  

Festyn rozpoczął się o godzinie 14:30 przemarszem przez miasto Orkiestry Dętej Miasta Brześć, która zaprezentowała się również na scenie wykonując wiele standardów muzyki jazzowej, popularnej a także białoruskiej. Tuż po nich pojawiła się znana w Terespolu wokalistka, wschodząca gwiazda muzyki pop z Brześcia - Angelina Pipper. Artystka śpiewała na przemian z Teatrem Tańca ,,Fantazja” również z Brześcia. Piękne dziewczyny w kolorowych strojach zachwyciły układami tanecznymi. Następnie sceną zawładnęły zespoły z Łucka na Ukrainie – dziecięca Werweczka i chór osób dorosłych - Liszczani. Widzowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w rytmy prezentowanej muzyki ludowej.

O godzinie 17:00 Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Terespol Jarosławem Tarasiukiem oficjalnie otworzyli Festyn pod nazwą „Niedziela w Terespolu” zapraszając na scenę gości, którymi m.in. byli: Marcin Duszek – poseł na Sejm RP, Robert Gmitruczuk - Wicewojewoda Lubelski, Piotr Kozakiewicz – Konsul Generalny RP w Brześciu, Wasil Kurlowicz - Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej, Andrzej Marciniuk - Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, Siergiej Żukow - Wicemer Brześcia, Gienadyj Borysiuk - Głowa Administracji Leninskiego Rejonu w Brześciu, Walentin Prikhodko - Starosta Rejonu Łuckiego na Ukrainie, Władimir Lietaszkow - Wójt Gminy Motykały na Białorusi, oraz licznie przybyłych wójtów ościennych gmin, radnych powiatu, radnych miasta, prezesów firm i dyrektorów. Swoje wyrazy uznania w formie listów gratulacyjnych wyrazili: Grzegorz Bierecki - Senator RP, Janusz Szewczak - poseł na Sejm RP, Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Grabczuk - Wicemarszałek Województwa Lubelskiego. Swoją obecnością w późniejszym czasie zaszczycił także Stanisław Żmijan - poseł na Sejm RP. 

Po przemowach i podziękowaniach na scenie pojawił się zespół Czeremszyna. Na stadionie zapanowała atmosfera słowiańskiego folkloru. Zespół ma na swoim koncie już sześć płyt, na scenie rozbrzmiały największe przeboje takie jak: „Ticha woda”, ,,Z tamtej strony jeziora” i  „Czom ty ne pryszow”. Tuż po godzinie 19:00 wyczekiwany, zwłaszcza przez najmłodszych, zespół disco polo After Party porwał widownię do wspólnej zabawy. Wokalista nie zawiódł też swoich małych fanów i zaprosił na scenę dwadzieścioro dzieci do wspólnego śpiewania. Znane wszystkim przeboje „Bananowa Agnieszka”, „Ona lubi pomarańcze”, „Nie daj życiu się” i wiele innych oraz pokazy taneczne zachwyciły publiczność, która roztańczona śpiewała razem ze swoim idolem wszystkie utwory.

Po tym jakże emocjonującym występie, na scenie pojawił się zespół Dzieciuki z Grodna na Białorusi, który przeniósł publiczność w punkowo-folkowy klimat. Muzycy grupy śpiewają wyłącznie w języku białoruskim i oprócz gitar elektrycznych używają wielu instrumentów, takich jak: akordeon, dudy, harmonijka ustna, banjo. Tematyką ich większości utworów jest historia ich kraju, która odnosi się często do I i II Rzeczpospolitej i postaci takich jak Tadeusz Kościuszko.

Po ich występie przyszedł czas na główną gwiazdę wieczoru – czyli zespół Wilki. Robert Gawliński muzycznie opowiedział historię swojego zespołu zaczynając koncert od pierwszych przebojów „Aborygen” czy „Eli lama sabachtani”. Nie zabrakło też największych hitów. Utwory „Baśka”, ,,Urke” czy ,,Son of the blue sky” skradły serce publiczności. Znakomici i profesjonalni muzycy, świetne światła oraz magnetyczna osobowość Gawlińskiego przełożyły się na wspaniały koncert i rewelacyjne widowisko.

Tuż po występie w niebo wystrzeliły piękne i kolorowe fajerwerki. Głowy tysięcy widzów uniosły się na dłuższą chwilę do góry. Rozbłyskom nie było końca a widzowie byli zachwyceni. Po wspaniałym pokazie sztucznych ogni spragnionych dalszej zabawy Dj Ozi zaprosił na dyskotekę. Wykonawca pochodzi z Białej Podlaskiej i gra w klubie „Gramofon”. Zmiksowane rytmy house, dance, pop i rock były gwarancją udanej imprezy z bialskim DJ-em. W międzyczasie na scenie pojawili się oczekiwani przez publikę panowie ze składu DJ Kuba&Neitan. Dj-e electro i house zaprezentowali się znakomicie zabawiając mimo późnej godziny wciąż licznie zgromadzoną publiczność.

Tegoroczny festyn „Niedziela w Terespolu” zaliczamy do bardzo udanych. Pogoda tym razem nie zawiodła. Piękne słońce aż do wieczora cieszyło zarówno bardzo licznie przybyłą publiczność a także wystawców i samych artystów. 

Jesteśmy zaszczyceni, że nasz festyn mający charakter nie tylko kulturalno-rozrywkowy, ale także, dzięki zbiórce pieniędzy - charytatywny, patronatem honorowym objął to wydarzenie Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Jest to dla nas wielka nobilitacja i sygnał do dalszego działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i pomogli w zbiórce pieniędzy na rzecz Paulinki: Diana Zasiuk, Łukasz Breczko, Magdalena Konieczna, Anna Mielniczuk, Kinga Huk, Anna Kral, Marta Michalak, Maciej Sałęga, Ewa Oleszczuk, Paulina Oleszczuk, Klaudia Wasiluk, Barbara Żukowska, Angelika Przybylska, Magdalena Warakomska, Beata Korneluk, Szymon Masiuk, Sylwia Filipczak, a także wolontariuszom pomocy technicznej i sceny: Cezary Zaorski, Mateusz Panasiuk, Krzysztof Breczko, Mateusz Zrol, Wiesław Pucer, Klaudia Jakuszko i Łukasz Gawroński oraz pracownikom Urzędu Miasta w Terespolu.

Cieszymy się, że możemy zapewnić wszystkim rozrywkę na wysokim poziomie gdzie każdy widz znajdzie coś dla siebie. Już dziś zapraszamy Państwa na przyszły rok, gwarantujemy wyśmienitą zabawę i ulubione gwiazdy muzyczne. Do zobaczenia :-)

 

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kałabun

 

Podziękowania za współpracę

SPONSORZY:

Fundacja KOCHAM PODLASIE GRZEGORZA BIERECKIEGO

POSEŁ na SEJM RP Marcin Duszek

PKP CARGO Centrum Logistyczne, Małaszewicze

P.G.K.I.M. Terespol

GARDEN SERVICE, firma przewozowa, Jacek Przybysz, Biała Podlaska/Świdnik

Hotele: DWA POTOKI Karpacz, ARKA Kraków, HOTELS Lublin

Bank PKO BP

PETRODOM, dostawca paliw i właściciel Stacji Paliw w Terespolu

Restauracja ,,Galeria Smaków” w Terespolu, Firma BARD, Agnieszka Drab

MAJSTER, sklep hydrauliczno-narzędziowy, Krzysztof Kwiatkowski, Terespol, ul. Kodeńska

Wschodnie Konsorcjum Eventowe, Jarosław Iwaniuk, Janów Podlaski

Hurtownia PANTERA, art. chemiczne, Jerzy Jaworski, Terespol

PPHU TRANSBET Marian Wojtiuk, produkcja betonu, wynajem maszyn, Biała Podl.

CARBO SPED Sp.z o.o., Monika Stępień, firma spedycyjna, Kobylany/Terespol

Bank Spółdzielczy Łomazy, Oddział w Terespolu

AGROSTOP SP z o.o., port przeładunkowy, Kobylany

PHU KSEMAR, sprzedaż i serwis kserokopiarek, Biała Podlaska

Polskie Konsorcjum Gospodarcze S.A. Warszawa

PUH INSAT S.C. Krzysztof Ajzyk, Andrzej Prudaczuk, instalacje sanitarne, Biała Podlaska

KOZAK CENTER Radosław Kozak, sklep internetowy rtv/gsm, Terespol

BILL-BUD, firma budowlana, Robert Kosiński, Biała Podlaska

Serwis Opon i Wulkanizacji Dariusz Gralak, Małaszewicze

Biuro Usług Finansowo-Ubezpieczeniowych Joanna Sołoducha, Terespol

P.H.U INFO-SERVICE Mariusz Kozioł

Kancelaria Usług Finansowo Księgowych LIBRA, Waldemar Czarnecki, Terespol

Międzynarodowy Transport Drogowy, Krzysztof Maliszewski, Biała Podlaska

OUTLET sklep odzieżowy, pawilon handlowy obok policji, Terespol,

Przedsiębiorstwo wielobranżowe PAPIRUS, pawilon handlowy, obok Policji, Terespol

PHUP REBUTR II Władysław Grzelak, skład art. budowlanych, ul. Kodeńska, Terespol

WYCENIX Biuro Wyceny Nieruchomości, Przedsiębiorstw, Maszyn i Urządzeń, Kazimierz Jarocki

Sklep Wędkarski AGA, Jacek Górecki, Terespol

ITER, Projekty i Nadzory Teresa Harko, Biała Podlaska

Pizzeria MAMMA MIA, Natalia Wierzbicka, Terespol, ul. Wojska Polskiego

Kancelaria Notarialna, Stefan Durlej, Terespol

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic

BUDJARD Jarosław Sawicki, firma budowlana, Terespol/Samowicze

Kwiaciarnia CZERWONY MAK, Anna Fiłanowicz, Terespol

Pizzeria SOLARE, Radosław Bancarzewski, Terespol ul. Topolowa

Drukarnia ARTE, Michał Bechta, Biała Podlaska

Beuty & Sun, Salon Urody, Angelika Jadwiga Grasza, Terespol

Centrum Ubezpieczeń Compensa, Barbara Stec, Terespol

Romex, transport osobowo-ciężarowy, Roman Łukasz Zientara, Małaszewicze

Akustica Med, Agencja zatrudnienia, Krystyna Gdela, Biała Podlaska

 

PATRONI MEDIALNI:

- tygodnik Słowo Podlasia

- portal Biała 24

- portal Goniec Terespolski

- portal Radio Biper

- tygodnik Życie Bialskie

- tygodnik Wspólnota bialska

- portal Podlasie się dzieje

- Katolickie Radio Podlasie

- portal Podlasie 24

- Tygodnik Podlaski

- Tygodnik Echo Katolickie

- portal Puls Miasta

- portal Biała Podlaska dla Was

- TVP 3 Lublin

- Radio Lublin

- TV Wschód

- portal Co gdzie kiedy Biała Podlaska

- Interwizja TV

- Portal Biała Podlaska 24 info

- portal Opinie News

- portal Terespol24

- portal Terespol.net