Wystawa fotograficzna ,,Brześć wielu kultur" w obiektywie Olega Malejki - 13.11.2016
W niedzielę w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej ,,Brześć wielu kultur”. Autorem zdjęć jest Oleg Malejka - artysta z Brześcia. Zdjęcia, powstałe na przestrzeni kilku lat, przedstawiają budynki, elementy architektoniczne oraz nekropolie (katolickie, prawosławne, żydowskie) z czasów II Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy Brześć skupiał wielonarodową społeczność.
GALERIA >>>>>>>>>>>>>
W okresie międzywojennym miasto dynamicznie się rozwijało, zakładano niezbędne dla funkcjonowania miasta instytucje użytku publicznego, lokując je w pięknych budowlach. W tym okresie powstało administracyjne centrum miasta, szpital, hotel oficerski, dom harcerza, tak zwane kolonie urzędnicze - osiedle dla funkcjonariuszy polskiej administracji (kolonia im. Narutowicza), pozostające do dziś najbardziej stylową dzielnicą Brześcia. Wzniesiono także szpital, hotel oficerski, dom harcerza i zrekonstruowano dworzec kolejowy. W nowo powstałym centrum województwa poleskiego działały polskie, żydowskie i rosyjskie szkoły. Miasto zaczęło prowadzić bogate życie społeczne i kulturalne.
Jednak dziś w szybko modernizującym się Brześciu, część tej zabytkowej „starówki” zanika, tak jak zanikły już drewniane pożydowskie domy w tzw. kolonii Warburga. Dziś takie domy można podziwiać jeszcze m.in. w Terespolu.
Zdjęcia Olega Malejko, związanego z Brześciem od pokoleń, to próba ukazania i zachowania w pamięci mieszkańców miasta nad Bugiem i nie tylko wizerunku starego Brześcia. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o wspólną polsko-białoruską kulturę, dziedzictwo i pamięć historyczną. Wystawie akompaniował na gitarze przyjaciel Olega - Vovka, lider brzeskiego folk-rockowego zespołu Plum Bum.
Oleg Malejko – jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stanowego w Brześciu. Po studiach pracował jako nauczyciel akademicki, prowadząc zajęcia z malarstwa i rysunku, później założył swoje studio fotograficzne. Z Brześciem artysta związany jest od pokoleń. Interesuje go zwłaszcza okres II Rzeczypospolitej. Zawód fotografika pozwala dokumentować architekturę ocalałą po zniszczeniach II wojny światowej i okresu powojennego.
Podczas wernisażu obecni byli: Konsul RP Krzysztof Rosiński z małżonką, radna powiatu Marzenna Andrzejuk, burmistrz Terespola Jacek Danieluk, wiceprzewodnicząca rady miasta Ewa Zając, radna miasta Urszula Artecka oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolic.
Wystawa będzie czynna dla zwiedzających w bibliotece do 25 listopada w godzinach 9:00-17:00
Wystawę patronatem objął Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polski w Brześciu.