Spotkanie z pisarzem Leonidem Nesterczukiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej - 24.11.2015. Relacja

Spotkanie z białoruskim pisarzem, doktorem historii, orędownikiem restauracji dworów szlacheckich i pałacy - Leonidem Nesterczukiem odbyło się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu we wtorek 24 listopada w ramach Roku Ogińskiego ogłoszonego przez UNESCO.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>

Licznie przybyła publiczność zapoznała się z bujnym życiem Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833) - polskiego kompozytora i teoretyka muzyki, urzędnika państwowego, pisarza politycznego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej (na Litwie w 1794), konspiratora niepodległościowego (po 1795), działacza emigracyjnego. Dziś najbardziej znamy go jako autora poloneza a-moll pt. ,,Pożegnanie Ojczyzny" (w rytm tego utworu maturzyści tańczą podczas studniówki).

Autor biografii Ogińskiego, pan Leonid Nesterczuk, jest dobrze znany w Terespolu. Prezentował już swoje książki dotyczące biografii takich postaci historycznych jak: Tadeusz Kościuszko, król Stanisław August Poniatowski czy malarz Napoeleon Orda, które od kilku lat na Białorusi są równie szanowane i pamiętane jak w Polsce.