V Bieg Przyjaźni Brześć - Terespol (czerwiec 2010)

V BIEG PRZYJAŹNI BRZEŚĆ – TERESPOL -26.06.2010

Urząd Miasta w Terespolu, Klub Olimpijczyka przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr1 w Terespolu i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, w dniu 26.06.2010 r. zorganizowały V Międzynarodowy Bieg Przyjaźni na trasie Brześć – Terespol. Był on wyjątkowy pod każdym względem. Po raz pierwszy odbył się pod honorowym patronatem Polskiego i Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego – Krzysztofa Grabczuka. Gościem honorowym był złoty medalista olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony, pan Dariusz Goździak. Bieg miał prawdziwie międzynarodowy charakter, bo oprócz Polaków i Białorusinów wystartowali Niemcy i Ukraińcy. O godzinie 10.00 naszego czasu zawodnicy wystartowali spod przepięknego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Brześciu. Mieli do pokonania dystans 12 km.

Zdjęcia dostępne sa w Galerii - kliknij tutaj

Podczas biegu oklaskiwali ich licznie zgromadzeni kibice. Na metę jako pierwszy przybiegł reprezentant Białorusi – Paweł Michniuk z czasem 38;12,8. Natomiast wśród kobiet zwyciężyła podwójna rekordzistka Polski Juniorek w biegu na 5000m, mistrzyni Polski Juniorek na 3000 i 5000m, wicemistrzyni Polski Seniorek na 5000m. IX zawodniczka Mistrzostw Europy Juniorek, uczestniczka Mistrzostw Świata w Kenii, Izabela Trzaskalska z czasem 43;13,3.

W kategorii do lat 19 zwyciężył Michał Sobolewski (zwycięzca Finału Ogólnopolskiego Czwartków Lekkoatletycznych, II m. w Międzynarodowym Meczu Dzieci w biegu na 1000m). W kategorii 20-29 lat wygrał Konrad Urbański (startował w maratonach: Warszawskim, Poznańskim, Krakowskim, zajął 6 miejsce w swojej kategorii w wieloetapowym Biegu Pokoju Dzieci Zamojszczyzny).

W kategorii 30-39 lat najlepszy okazał się ksiądz Dariusz Żmuda (uczestnik min. Maratonu Warszawskiego). Walerij Bratuchin pokonał rówieśników w przedziale wiekowym 40-49 lat. Powyżej 50 lat zwyciężył Wiesław Wysiński.

Na wszystkich zawodników na mecie czekały medale, pamiątkowe dyplomy i uścisk dłoni Mistrza. Uroczystość wręczania nagród odbyła się w pięknej scenerii. Powiewała flaga olimpijska, a w centralnym miejscu widoczne były historyczne znaki PKOL. Przy podium flagi: Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski. Zgromadzeni wysłuchali hymnów państw uczestniczących w biegu. Jako Pierwszy głos zabrał gość honorowy Dariusz Goździak, który podkreślił ważność realizacji idei olimpijskiej – pokonywania nie tylko przeciwników ale także własnych słabości i ograniczeń. W imieniu organizatorów przemawiał burmistrz Terespola – Jacek Danieluk. Kolejno głos zabrali: Starosta Bialski – Tadeusz Łazowski, Konsul Białorusi Władymir Ananicz, członek zarządu Powiatu Bialskiego – Marzenna Andrzejuk, przewodniczący Rady Miasta – Jarosław Tarasiuk. Przemawiali także przedstawiciele gości z zagranicy Wiaczesław Potapczuk (Białoruś), Marco Szchwarc (Niemcy), Siergiej Panasiuk (Ukraina).

Nagrody uczestnikom ufundowali: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, Urząd Marszałkowski w Lublinie i Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. W biegu open mężczyzn i kobiet pierwsza szóstka otrzymała znaczące nagrody pieniężne, dyplomy i okazałe puchary. Pierwsza trójka zawodników w każdej kategorii wiekowej otrzymała nagrody rzeczowe oraz puchary i dyplomy. Wręczali je znakomici goście na czele z Olimpijczykiem Darkiem Goździakiem. Po ceremonii zawodnicy oraz goście zrobili wspólne, pamiątkowe zdjęcie z Olimpijczykiem. Organizatorzy dziękują za pomoc Policji, Straży Granicznej oraz wolontariuszom.

Śmiało można stwierdzić, że zwycięzcą w Terespolu był sport i ideały olimpijskie. Zawodnicy po dobiegnięciu do mety gratulowali sobie nawzajem. W ten sposób okazywali szacunek i podziw dla przeciwnika, uznawali klasę rywala bez względu na narodowość i zajęte miejsce.

Do zobaczenia za rok! W kolejnej edycji biegu – tym razem start w Terespolu, a meta w Brześciu.

Przewodnicząca Klubu Olimpijczyka w Terespolu Krystyna Pucer