III Festyn ,,Kolej dawniej i dziś" w Terespolu - 08.11.2015. Relacja

III Festyn ,,Kolej dawniej i dziś w Terespolu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W dniu 8 XI odbyła się już III edycja Festynu „Kolej dawniej i dziś” w Terespolu i okolicy. W tym roku imprezę objął patronatem senatora Grzegorza Bierecki. Miejscem imprezy była sala konferencyjna przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu.

Nasz zamysł aby aby była to impreza cykliczna staje się coraz bardziej przekonywujący, bowiem wokół inicjatywy coraz więcej skupia się osób, którym bliska jest zarówno idea zachowania od zapomnienia znaczenia kolei, pasjonatów i regionalistów, którzy pragną przekazać zdobyte informacje, dokumentację archiwalną i inne ciekawostki.

W bieżącym roku dodatkową atrakcją było oficjalne otwarcie festynu wystrzałem z armaty którego dokonał pan Bogdan Greczuk, co stanowiło niesamowitą atrakcję dla młodych uczestników imprezy.

Festyn tradycyjnie składał się z dwóch zasadniczych części:

1. Części oficjalnej - wystąpienia wieloletnich byłych i obecnych pracowników PKP z Terespola i okolicy, mających charakter prelekcji z możliwością bezpośredniej dyskusji. Wystąpił pan Kazimierz Michalak wieloletni pracownik kolejowy jak też nauczyciel – wykładowca szkół kolejowych oraz pani Ewa Lipowiecka z ciekawym przekazaniem wspomnień wnuczki przedwojennego pracownika kolejowego stacji Chotyłów. pani Lipowiecka przywiozła ze sobą Sztandar Stowarzyszenia Kolejarzy Stacji Chotyłów z lat 1906-1935, którego ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

2. Części artystycznej:

W tej edycji festynu część artystyczna zdominowana została przez licznie przybyłych młodych gości z zagranicy, m.in. drużyna harcerska im. Karola Snarskiego z Brześcia z panią Anną Paniszewa i młodzież szkolna z Kobrynia z opiekunem panią Heleną Kaczan.

Nie zawiodła również młodzież szkolna z Terespola przygotowana przez nauczyciela muzyki, pana Tomasza Jezuita.

Imprezie towarzyszyły również wystawy:

- fotograficzna - dotycząca obiektów kolejowych, pracy kolejarzy z prywatnego zbioru znanego fotoreportera Adama Trochimiuka z Białej Podlaskiej. Prezentacji zdjęć dokonał pan Cezary Nowogrodzki.

- wystawa przedmiotów związanych z kolejnictwem z prywatnych zbiorów pana Sławomira Denickiego.

Od pierwszej edycji Festynu jest z nami również młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach z panem dyrektorem Robertem Wieczorkiem. Uczniowiezaprezentowali krótki i ciekawy film o swojej Szkole Kolejowej.

Tradycyjnie już odbył się konkurs plastyczny nt. Kolejnictwa, który przeprowadziła młodzież z wolontariatu.

W trakcie festynu wszyscy uczestnicy mogli wypić herbatę, kawę, zjeść ciastko, a także posilić się bigosem i domowym smalcem z ogórkiem. Dzięki hojności sponsorów było także dużo nagród dla laureatów konkursów.

Całość imprezy bardzo sprawnie poprowadziła Bożenka Anchim i Kuba Żukowski, a w obsłudze cateringowej jak zwykle niezawodna była młodzież działająca w grupie wolontariackiej przy MOK w Terespolu.

Festyn był wspierany przez Burmistrza i Samorząd Miasta w Terespolu oraz przez Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu imprezy bardzo dziękujemy, kolejny festyn za rok!

Sponsorami Festynu „Kolej dawniej i dziś” w Terespolu i okolicy w roku 2015 byli: Fundacja "Kocham Podlasie", Fundacja "Spróbuj ponownie z nami", Fundacja "Dzieciom Zdążyć z Pomocą", Grupa OPP nr 12 w Koroszczynie, Monika Dziobek, Bogdan Greczuk.

Słowa podziękowania należą się również wielu członkom naszego stowarzyszenie tym w szczególny sposób: Wojciechowi Gałabudzie, Tomkowi Niedźwiedziukowi, Łukaszowi Danilukowi, Monice Dziobek, Bogusławie Hawryluk-Matalińskiej, Adamowi Panasiukowi, Mariuszowi Podgórskiemu. Niektórzy z nich włożyli bardzo dużo pracy i każdy swój wolny czas wykorzystali na prace organizacyjne imprezy.

Zarząd

RSPZN "Bugowiaki"