FESTYN ,,NIEDZIELA W TERESPOLU" - 19.07.2015 - Relacja

Terespolski festyn ,,Niedziela w Terespolu” odbył się tradycyjnie w 3 niedzielę lipca (19.07) i po raz kolejny przyciągnął kilkutysięczną publiczność zarówno z samego miasta, okolic i całego powiatu. Organizatorzy po raz kolejny zadbali o zróżnicowany program, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie wystąpiły takie gwiazdy jak: ENEJ, AKCENT, Wojciech Gąssowski czy Daj Darogu z Brześcia na Białorusi. Można powiedzieć, że tak wielu ludzi jeszcze na stadionie nie było.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>

ARTYKUŁ >>>>>>>>>>>>>>>

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>

Goniec Terespolski >>>>>>>>

Biała 24 >>>>>>>>>>>>>>>

Radio Biper >>>>>>>>>>>>

FILM z MM Projekt >>>>>>

Tradycją festynu jest akcja charytatywna, która stanowi ważny punkt programu. Wolontariusze, jak co roku, zbierali pieniądze do puszek na rzecz chorego dziecka z Terespola. Zbiórka trwała już od godzin rannych. Młodzież zbierała pieniądze przed trzema terespolskimi kościołami: katolickim, prawosławnym i zielonoświątkowym a potem na stadionie podczas imprezy. Beneficjentem zbiórki był Fabian Anusiewicz – 2 letni chłopczyk chory na fenyloketonurię. Zebrano łącznie 4633,98 zł. Kwota zostanie przeznaczona na drogie leczenie i rehabilitację Fabiana.

Idąc chronologicznie o godzinie 15:00 na teren imprezy wkroczył kondukt złożony z oficjeli oraz mieszkańców miasta, którym towarzyszyli m.in. motocykliści a przewodziła dobrze znana terespolanom Orkiestra Dęta z Brześcia. Gdy ludzie zajęli już miejsca na ławkach, orkiestra dała dobry koncert, który podobał się publiczności.

Następnie na scenie zaprezentował się hip hopowy skład Stworzeni do Walki, który znany jest w regionie z wykonywania własnych utworów o pozytywnym, chrześcijańskim przekazie. Takiej muzyki słuchało się bardzo przyjemnie.

Niezwykle dużym i wyjątkowo pozytywnym zaskoczeniem okazał się zespół Żółć z Białej Podlaskiej. Pięciu zacnych mężów i ojców pod dowództwem Piotra Zdunkiewicza (znanego wykładowcy PSW w Białej Podlaskiej i performera) wykonało największe przeboje disco-polo w rockowych wersjach. Mimo że był to ich pierwszy występ w pełnym instrumentalnym składzie, chłopaki dali czadu. Grupa zostawiła publiczność w świetnym nastroju.

Tuż po nich na scenie zaprezentowała się wschodząca gwiazda muzyki pop z Brześcia - Angelina Pipper, która zaśpiewała w towarzystwie tancerek i tancerzy. Mimo młodego wieku wokalistka posiada już duże umiejętności wokalne co w połączeniu z ciekawą choreografią taneczną bardzo się podobała. Występ Angeliny był bardzo udany. Podobnie jak występ ,,dumy Terespola”, czyli zespołu tanecznego FLESZ. Instruktorka Magdalena Wieczorek przygotowała 2 układy. Pierwszy zaprezentował FLESZ Midi a drugi, duet: Oliwia Panasiuk i Kasia Parafiniuk.

Po występach dziewczyn przyszedł czas na oficjalne otwarcie, którego punktualnie o godzinie 17:00 dokonali: burmistrz Terespola Jacek Danieluk i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Tarasiuk. Na scenę zaprosili delegacja partnerów z innych gmin powiatu bialskiego oraz zaproszonych gości z Białorusi i Ukrainy. Na scenie pojawił się także poseł ziemi bialskiej Stanisław Żmijan, który życzył przybyłym na festyn ludziom udanej zabawy.

W tym czasie gotowy był już Wojciech Gąssowski - legenda polskiej piosenki estradowej. Na samym początku zaprosił publiczność do wspólnej zabawy. Ta zaproszenie oczywiście przyjęła. Godzinny set złożony z przebojów, które znają chyba wszystkie pokolenia: ,,Gdzie się podziały tamte prywatki”, ,,Zielone wzgórza nad Soliną”, ,,To za nami” czy ,,Zakazane wakacje” okazał się miłym przeżyciem, głównie dla nieco starszych publiczności, która za sprawą wspólnie z artystą odśpiewywanych utworów przeniosła się pamięcią w lata swojej młodości.

Z minuty na minutę pod sceną pojawiało się coraz więcej osób. Taką właśnie popularnością cieszy się zespół AKCENT – legenda disco polo z charyzmatycznym Zenkiem Martyniukiem na czele (towarzyszy mu od wielu lat klawiszowiec - Ryszard Warot). Już po pierwszych dziękach i wyśpiewanych wersach podbił serca publiczności, która bawiła się żywiołowo przez cały, ponad godzinny, występ. Każdy, kto choć raz był na weselu z pewnością pamięta hity tego zespołu, takie jak: ,,Dziewczyno z klubu disco”, ,,Przez twe oczy zielone”, ,,Gwiazda”, ,,Królowa nocy” lub ,,Kochana wierzę w miłość”. Te piosenki dawno już weszły do kanonu utworów, bez których nie sposób prowadzić imprez weselnych i dyskotek, pikników czy właśnie festynów.

Kolejnymi wykonawcami, którzy pojawili się na scenie byli goście z Brześcia (BY) – zespół DAJ DAROGU. Grupa mająca status gwiazdy niezależnego rocka na Białorusi przyciągnęła sporą ekipę fanów zza Buga a także polskich miłośników ostrzejszych brzmień. Niezwykle żywiołowym koncertem, lider zespołu Jura Stylski i spółka pokazali, że żywa muzyka ma się ciągle całkiem nieźle. Na scenie i pod sceną było tak, jak miało być: żywiołowo, energicznie i przede wszystkim rock n' rollowo. Grupa zaprezentowała swoje najlepsze utwory i zrobiła świetną rozgrzewkę przed wyczekiwaną gwiazdą polskiej estrady.

Chodzi oczywiście o zespół ENEJ. Chłopaki zasłynęli dzięki zwycięstwu w I edycji programu Must Be The Music emitowanego w Polsacie w 2011 roku. Ich przebój ,,Radio Hello” to jeden z najpopularniejszych utworów granych w stacjach radiowych po dzień dzisiejszy. Kolejne albumy utwierdziły ich status gwiazdy polskiej sceny. Połączenie muzyki folkowej (często ukraińskiej) z rytmami ska i rockowym brzmieniem to recepta na sukces. Grupa weszła na scenę nieco wcześniej niż była w planie ponieważ wszyscy chcieli zdążyć przed nieuchronnie zbliżającą się burzą. Energia, dobra zabawa, wspólne śpiewy z publicznością i niezliczone przeboje. Tak można scharakteryzować ich koncert. Publiczność reagowała żywiołowo, nosiła się na rękach, skakała w rytm muzyki i śpiewała teksty wspólnie z wokalistą Piotrem Sołoduchą. Na twarzach niezliczonych fanów można było zaobserwować wielką radość. Takie przeboje jak: wspomniane ,,Radio Hello”, ,,Skrzydlate ręce”, ,,Lili”, ,,Tak smakuje życie”, ,,Symetryczno-liryczna” oraz te najnowsze ,,Kamień z napisem love” i ,,Zbudujemy nowy dom” z pewnością pozostaną na długo w pamięci bawiących się ludzi.

Niestety, tuż po zakończeniu występu, ok 22:00 rozpętała się burza i organizatorzy byli zmuszeni zakończyć festyn. Względy bezpieczeństwa są w takich wypadkach priorytetem. Trzeba było zrezygnować z pokazu fajerwerków (te w tamtej chwili były naturalne) oraz występów DJ HAZELA oraz DJ Steca_Si. Ich występu organizatorzy planują za rok, podczas kolejnego festynu pn. ,,Niedziela w Terespolu”.

W czasie trwania imprezy poza sceną działo się również sporo atrakcji. Odbył się turniej szachowy przygotowany przez klub MOK ,,Debiut” Terespol, swoją strzelnicę mieli chłopaki z grupy ASG ,,Korpus Wschodni”. Publiczność korzystała z wesołego miasteczka, gastronomii, mogła podziwiać twórców ludowych i rękodzielników. Stowarzyszenie Podlasie zaprezentowało swoje krosna i tzw. tkane perebory (wzory charakterystyczne dla Polesia), Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy przygotowało pokaz rzeźbienia a pracownia plastyczna MOK Terespol zaprezentowała swoją bardzo bogatą kolekcję rękodzieła.

Organizatorzy: Urząd Miasta Terespol, Rada Miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury dziękują serdecznie wszystkim za przybycie i dobrą zabawę. Dziękują ponadto artystom, sponsorom za liczne wsparcie finansowe, firmom obsługującym imprezę, wystawcom, ekipie przygotowującej i sprzątającej plac. Przede wszystkim dziękują licznym wolontariuszom. Terespolskiej młodzieży, która zaangażowała się w akcję charytatywną i służyła pomocą podczas trwania całego festynu. To dzięki tym wszystkim ludziom, festyn taki jak jest profesjonalny, atrakcyjny, ma swoją tożsamośc i idee.

 

Współpraca medialna: Słowo Podlasia, Biała24

Patroni medialni: Goniec Terespolski, Portal Informacyjny Radio Biper, Tygodnik Wspólnota, Tygodnik Podlaski, Życie Bialskie, Dziennik Wschodni, Radio Podlasie, Portal Podlasie24, Radio Lublin, TVP Lublin, Radio Racyja, Biała TV, Puls Miasta TV, Portal Egminy.eu, Co, Gdzie, Kiedy Biała Podlaska, Echo Katolickie,

 

SPONSORZY (lista uaktualniana, spis alfabetyczny): 

 1. PPHU AGA Jacek Górecki, sklep wielobranżowy – Terespol, Wojska Polskiego

 2. PUH AGROSTOP Sp. z o.o. - Kobylany

 3. Firma AUTER, sklep, auto części – Terespol 

 4. Firma cateringowa BARD Agnieszka Drab i Restauracja Galeria Smaków – Terespol

 5. CARBO-SPED Sp. z o.o. firma spedycyjna – Małaszewicze

 6. PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze – J. Tarasiuk

 7. DENTOL, nowy zakład stomatologiczny - Terespol, Wojska Polskiego 127a/8

 8. Przedsiębiorstwo Usług Projektowo Montażowych EKOPROJEKT – Biała Podlaska

 9. PUH EL-GRYC, prejektowanie, inżyneria, budowa – Białystok

 10. PHU EVITA, GALERIA ZACISZE – Terespol

 11. GAP INTERTRANS, transport, spedycja – Grabanów Kolonia

 12. GARDEN SERVICE, firma przewozowa – Biała Podlaska

 13. HELJOS, Centrum Handlowe rtv/agd - Biała Podlaska/Terespol

 14. PHU HENRY, serwis auto i serwis ogumienia - Terespol

 15. PHU INFO SERVICE Mariusz Kozioł – Terespol

 16. INSTALATORSTWO SANITARNE Krzysztof Smyk, Zamość 

 17. Firma ITER Teresa Harko, projekty i nadzory drogowe  – Biała Podlaska

 18. Kancelaria Usług Finansowo-Księgowych LIBRA – Terespol

 19. KSEMAR, sprzedaż, serwis kserokopiarek – Biała Podlaska

 20. Sklep hydrauliczno-narzędziowy MAJSTER Krzysztof Kwiatkowski, Terespol

 21. PHU Andrzej Makarewicz Hotel, Zajazd ,,Jędrula" - Terespol

 22. Międzynarodowy Transport Drogowy Krzysztof Maliszewski, Biała Podlaska

 23. Barbara i Ryszard Osypiukowie, Terespol

 24. Firma PANTERA Jerzy Jaworski, hurt. art. chemicznych – Terespol

 25. PETRODOM VENNA , Stacja Paliw  w Terespolu, ul.Wojska Polskiego 42

 26. PGKiM – Terespol

 27. Pizzeria SOLARE - Terespol/Biała Podlaska

 28. POLSKIE KONSORCJUM GOSPODARCZE – Koroszczyn/Warszawa

 29. PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT DROGOWYCH - Biała Podlaska

 30. REBUTR II, artykuły budowlane – Terespol

 31. SOLEO, Ekologiczne systemy grzewcze - Białystok

 32. TELBIAL, Zakład Budownictwa Liniowego – Biała Podlaska

 33. TRANSBET, produkcja betonu, asfaltu – Biała Podlaska

 34. Zakład Wulkanizacyjny - D. Gralak, Małaszewicze

 35. ŻMIJAN STANISŁAW – poseł na sejm RP

 36. Zakład Usług Budowlano-Drogowych Bogdan Szewczak - Biała Podlaska