Filozoficzna koncepcja Terespola w obiektywie Aleksandry Tychmanowicz (pokaz slajdów, koncert, ognisko) - Prochownia w Terespolu - 27.06.2015 - Relacja

Aleksandra Tychmanowicz - studentka okcydentalistki na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego chciała przełamać myślenie o tym, że małe miasta są ,,umierające”.

Spotkanie złożone z ogniska, pokazu slajdów i koncertu akustycznego odbyło się w sobotę, 27 czerwca, przy Prochowni w Terespolu.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Do realizacji własnej inicjatywy wykorzystała autorskie zdjęcia Terespola oraz własne doświadczenie, jako mieszkanki zarówno Terespola, jak i Łodzi. Całość ujęła w filozoficzne koncepcje takich współczesnych polskich myślicieli jak: Joseph Rykwert (historyk i krytyk architektury) i Ewa Rewers (filozof i teoretyk kultury). Poprzez takie działanie ukazała Terespol z całkowicie innej strony. Autorka mówiła m.in. o tym, że Terespol przecież też „żyje”, według własnej filozofii. Być może niekiedy bardziej intrygującej niż pełne chaosu i kakofonii ulice wielkich miast. Publiczność, ku uciesze studentki, reagowała nierzadko żywiołowo, dyskutując i prezentując nie raz odmienne spojrzenie na dany temat, jak choćby przemyt.

 

Następnie "Aleks" zakończyła prezentację akustycznym koncertem. Zaprezentowała własne utwory, klasykę polskiego rocka oraz współczesnych gwiazd, takich jak brytyjski zespół Muse.

Było to spotkanie kierunkowe, powstałe w ramach projektu zaliczeniowego z okcydentalistki. Autorka zdjęć starała się przedstawić swoją ,,małą ojczyznę”, która nie jest nudną, małą mieściną przy granicy z Białorusią, tylko wyróżniającym się miejscem, pełnym kulturowych wydarzeń i pasji. Autorka opowiadając swoje spostrzeżenia, podkreśliła, że pragnie aby Terespol był jak najdłużej miejscem gdzie można działać, gdzie są ludzie zaangażowani. To miasto może się rozwijać w dobrym kierunku, tylko ludzie sami muszą zacząć po prostu tego chcieć.