Warsztaty ceramiczne i garncarskie - relacja - 16-17.05.2015

W dniach 16 i 17 maja 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu odbyły się warsztaty ceramiczne i garncarskie. Instruktorkami były ceramiczki z Brześcia: Tamara i Tania. Tamara pracuje we własnej firmie ceramicznej, Tania jest nauczycielem ceramiki. Wyspecjalizowała się w tworzeniu figurek-gwizdków, tworzy również inne autorskie formy.

 

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Przez 2 dni pracowaliśmy pod ich okiem, ucząc się niełatwej sztuki toczenia naczyń na kole i formując ręcznie gwiżdżące figurki. W warsztatach brały udział mieszkanki Terespola, Małaszewicz i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kodnia, którzy mają u siebie dobrze wyposażoną pracownię ceramiczną. Nauka umiejętności formowania naczyń na kole garncarskim wymaga wielogodzinnych ćwiczeń. Jest to zmaganie się z wirującą materią- ziemią. Garncarze uważają, że zdobycie tej umiejętności to kwestia około roku pracy. My zrobiliśmy mały krok do przodu w tej dziedzinie. Wykonaliśmy proste naczynia oraz gwizdki, spędzając czas w miłej atmosferze.

Pragnę w imieniu pozostałych uczestników podziękować pani Stanisławie Karpol ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych działającym przy Związku Polaków na Białorusi, która wniosła osobisty wkład w to spotkanie. Fotorelacja z warsztatów obejmuje również prace wypalone na biskwit.

 

Tekst i foto: Danuta Izdebska MOK Terespol