Odsłonięcie muralu poświęconego ,,Żołnierzom Wyklętym" - 15.06.2014

Polecamy fotorelację z odsłonięcia muralu poświęconego Żołnierzom Wyklętym, który został stworzony dzięki działaniom fundacji "Kocham Podlasie".
Poniżej skromna fotorelacja z odsłonięcia muralu poświęconego sierżantowi Kazimierzowi Rogowskiego ps. ,,Szpak" podczas patrolu bojowego na szlaku Terespol - Piszczac. Niestety druga postać dalej jest niezidentyfikowana. 
Więcej można przeczytać w Tygodniku Podlaskim >>>>>
 
Podczas uroczystości obecna byłą pani Kazimiera Babkiewicz która jest siostrzenicą sierz. ,,Szpaka".

„Żołnierze Wyklęci” czy – jak nazywają ich inni – „Żołnierze Niezłomni” to ci, którzy pozostali wierni do końca honorowi, Bogu i ojczyźnie. Nie tylko walczyli z komunistami. Zwalczali pospolity bandytyzm, udzielali zapomóg najbiedniejszym. Byli żołnierzami i reprezentantami Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

Sierżant Kazimierz Rogowski ps. „Szpak”
– w konspiracji od 1940 roku (Okręg Polesie) ZWZ – AK, żołnierz 30 Dywizji Piechoty Armii Krajowej, po rozbiciu i internowaniu pododdziałów dywizji powrócił nad Bug. W konspiracji WiN; żołnierz, a od 1946 roku dowódca oddziału samoobrony V Rejonu Obwód Biała Podlaska. Później ukrywał się u siostry w Terespolu (zostawił u niej fotografi e oddziału) lub na kolonii Bokinka. Po ujawnieniu się został aresztowany – siedział do 1956 roku.