Projekt ,,Kobiety wojny" - podsumowanie.
W dniu 8 grudnia br. w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej odbyło się podsumowanie projektu: ,,Kobiety Wojny”. MOK w Terespolu został zaproszony do udziału w tym przedsięwzięciu przez DDK Bronowice z Lublina - głównego organizatora. Ideą projektu było przeprowadzenie przez młode dziewczęta (gimnazjalistki/licealistki) wywiadów z kobietami, które w czasie II wojny światowej same były w podobnym wieku. Najpopularniejsze opowiadania zostały wydane w formie komiksu, pozostałe jako publikacja książkowa.
GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>
Komiks >>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Na podsumowaniu gościły dwie z czterech pań, z którymi pani Kamila Korneluk - nauczycielka z ZSP nr 1 w Terespolu wraz z pięcioma uczennicami gimnazjum z tej szkoły (obecnie już uczennice liceów: Katarzyną Patrejko, Jagodą Nowak, Małgorzatą Łuciuk, Pauliną Krzemińską, Agatą Dąbrowską) przeprowadziła wywiady - Wanda Kuśnierek i Stanisława Helena Artemiuk. Z powodów zdrowotnych nie mogły wzięć udziału – Marianna Lewczuk i Eugenia Dedes. Zaszczycił nas również swoją obecnością pan Jakub Jeremicz - koordynator i pomysłodawca projektu.
Częścią integralną posumowania była wystawa rysunków z komiksu. Organizatorzy chcąc chociaż w niewielkim stopniu przybliżyć klimat tamtych czasów wykorzystali oryginalne eksponaty - hełmy, bagnety, manierki, karabiny, mundury oraz dokumenty - wszystko dzięki uprzejmości Koła Miłośników Historii i Fortyfikacji w Terespolu. Goście wysłuchali wzruszającego montażu przygotowanego przez Kamilę Korneluk wraz z podopiecznymi, na który składały się relacje kobiet, odczytane lub odtworzone z reportażu, wykonanego przez pana Mariusza Kamińskiego - dziennikarza Radia Lublin. Tłem była nastrojowa muzyka.
Zabrały również głos bohaterki wieczoru, które chętnie dzieliły się swoimi przeżyciami, podkreślając, że pomimo ogromu cierpień, były to piękne lata ich młodości niepozbawione uroku i radości. Na zakończenie wokalistki przygotowane przez pana Tomasza Jezuita (Oliwia Knigawka, Andżelika Pieńkus, Paulina Stasiuk) zaśpiewały kilka piosenek, utrzymanych w klimacie wieczoru. Projekt spełnił swoje zadanie - czyli uchronił od zapomnienia chociaż niewielką cząstkę wspomnień z wyjątkowego czasu, jakim były lata wojenne. Ponadto dzięki niemu, uwrażliwił młodzież na osoby starsze, na ich historię i bogactwo przeżyć.
Mamy nadzieję, że odtąd, przynajmniej te dziewczęta, które przeprowadzały wywiady, z większym szacunkiem będą spoglądały na ludzi w podeszłym wieku, każdy z nich przecież niesie ze sobą nie mniej ważkie doświadczenia.
Z pewnością był to niezwykły, grudniowy wieczór w naszym mieście.
LINK do strony http://kobietywojny.pl/
Opowiadania:
nr 1 – Pani Stanisławy Heleny Artemiuk >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
nr 2 – Pani Wandy Kuśnierek >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
nr 6 – Pani Eugenii Dedes >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
REPORTAŻ Z RADIA LUBLIN >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
W ten sposób mamy swój udział w ocaleniu tych pięknych i wzruszających historii przed zapomnieniem, a dodatkowo promujemy nasze miasto i jego okolice.