Warsztaty teatralne i recital teatru STOPA w ramach projektu Cicer cum Caule... czyli groch z kapustą - 16.11.2013

W związku z obchodami Roku Juliana Tuwima, 16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty teatralne ,,Cicer cum Caule" ...czyli groch z kapustą. Przez dwie godziny kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci znakomicie bawiła się pod okiem prowadzącej warsztaty dr Urszuli Lewartowicz, wykładowcy UMCS. Instruktorka poprzez szereg bardzo ciekawych ćwiczeń oraz zabaw pokazała dzieciom, jak można wypowiedzieć jeden tekst na wiele różnych sposobów, wyrazić uczucia i emocje gestem, mimiką oraz ruchem ciała, czy nadać nowe znaczenie prostym przedmiotom. Dzieciaki krzyczały, udawały zwierzęta, wcielały się w role bohaterów Tuwima ucząc się, a jednocześnie znakomicie bawiąc. Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni różnorodnością zadań, podczas których mogli wykazać się zdolnościami aktorskimi, umiejętnością improwizacji czy interpretacji tekstu.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Tuż po warsztatach odbył się spektakl muzyczny "Piosenka ci nie da zapomnieć" w wykonaniu studenckiego Teatru STOPA. Recital inspirowany był twórczością lat 20. i 30. XX wieku. W spektaklu zaprezentowane zostały dobrze znane wszystkim piosenki, takie jak: „Zimny drań”, „Ja się boję sama spać”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, które w połączeniu z mniej lub bardziej znanymi utworami poetyckimi Juliana Tuwima (m.in.: "Górą baby", "Ja nie mam czasu", "Karta z dziejów ludzkości", "Bezsenność") tworzyły atrakcyjną, śpiewno-poetycką całość.

Warsztaty i recital w Terespolu to jedno z działań realizowanych w ramach projektu ,,Cicer cum Caule" ...czyli groch z kapustą współfinansowanego przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie oraz Instytut Książki. Honorowy patronat nad projektem objęli Marszałek Województwa oraz Prezydent Miasta Lublin. W projekcie, który koordynuje Joanna Misiarz z DDK „Bronowice”, uczestniczy nasz Miejski Ośrodek Kultury oraz Gminny Dom Kultury w Cycowie.

Tekst: Kamila Korneluk