XIV Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej i koncert Piotra Selima - 25.11.2012

W niedzielę 25.11.2012 odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu XIV Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej, który zwieńczony został recitalem Piotra Selima – członka Lubelskiej Federacji Bardów. Podczas Przeglądu Terespolska Grupa Literacka, zaprezentowała swój trzeci tomik poezji ,,Pejzaże Słów”.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

W Przeglądzie wystąpiło 13 wykonawców pochodzących z powiatu bialskiego, którzy zaprezentowali po 2 utwory. Nie zabrakło standardów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Bułata Okudżawy, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Edyty Gepperd, Ewy Demarczyk czy wierszy Zbigniewa Herberta. Mimo wysokiego poziomu młodych wykonawców Jury (Janina Wasil, Jarosław Michaluk i Wojtek Andrzejuk), przystając zgodnie na propozycję Andrzejuka, nagrodziło pierwszym miejscem dwie osoby: Magdalenę Bahonko z Kwasówki (wykonała utwory: ,,Dobranoc panowie" - Maryli Rodowicz i ,,Rebeka" Ewy Demarczyk) i Karolinę Pilipiuk z Hruda k. Białej Podlaskiej (,,Poeci nie zjawiają się przypadkiem" Edyty Gepperd i ,,Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk). Drugie miejsce zajęła Marta Olesiejuk, również z Białej Podlaskiej (wykonała: ,,Czułość" Zbigniewa Herberta i ,,Opuszczone kobiety" Irki Szawińskiej) a trzecie Martyna Gruszkowska ze Sławatycz (,,Czy pamiętasz jak to było" Bogdana Olewicza i ,,To nie, że to sen" Jacka Burasa).

Na uwagę zasłużyli wyróżnieni przez Jury: Old Wives' Tale (Aleksandra Tychmanowicz z bratem Grzegorzem) z Terespola i Paweł Czyżewski z Podlaskiej Grupy Poetyckiej ,,Skafander”, którzy zaprezentowali własne kompozycje (!) a także Beata Wawryniuk z Białej Podlaskiej i Piotr Badalski z Terespola za aranżacje muzyczną i akompaniament.

Nagrodę specjalną za ,,charyzmę sceniczną" (pakiet 26 filmów ,,oskarowych" plus książki opisujące biografie wszystkich reżyserów) ufundował juror Wojtek Andrzejuk i osobiście wręczył Magdalenie Bahonko.

Tuż po rozdaniu nagród, przemiła konferansjerka zaprosiła na scenę barda, muzyka, pianistę, kompozytora i aranżera, członka Lubelskiej Federacji BardówPiotra Selima. Artysta zaprezentował program złożony z własnych aranżacji muzycznych do tekstów m.in. Karola Wojtyły czy Edwarda Stachury a także można było posłuchać paru utworów z jego najnowszego albumu - ,,W rytmie bolera”, gdzie autorką słów jest Hanna Lewandowska. Wyjątkowy mocny i czysty głos, świetne teksty, wspaniałe aranżacje na pianinie, i ciepłe usposobienie artysty sprawiły, że koncert jego autorstwa zostanie na długo w pamięci terespolskiej publiczności.

Koncert gwiazdy wieczoru – Piotra Selima, odbył się dzięki wsparciu:

PKP Centrum Logistyczne Małaszewicze

i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Miejszkaniowej w Terespolu,

którym organizatorzy, czyli: MOK Terespol, ZSO nr 1 w Terespolu serdecznie dziękują.

Dodatkowym wydarzeniem była prezentacja III Tomiku Poezji - Terespolskiej Grupy Literackiej ,,Pejzaże Słów” (www.literaci.terespol.org.pl), którym bardzo dziękujemy za współpracę i uświetnienie tegorocznego Przeglądu Poezji.

Zapraszamy za rok na kolejną edycję, w której również nie zabraknie wielu atrakcji i gościnnych występów.