Filmowe Podlasie Atakuje! Terespol ,,AlterOFFka" (26-27.05.2012) - relacja !!!!

Ostatni weekend minął pod znakiem niezależnego kina rodem z Podlasia oraz muzyki hip hopowej. Działania organizowane były przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol w ramach projektu AlterOFFka współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Projekt ma na celu promocję kultury młodzieżowej w środowiskach miejskowiejskich.

W sobotnie południe rozpoczęły się warsztaty filmowe i warsztaty muzyczne. Z kamerą zawitał Radosław Dąbrowski, rozpoznawalny już aktor i twórca filmowy działający w białostockiej grupie filmowej: Filmowe Podlasie Atakuje! oraz Podlasie Makes Me Happy.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Warsztaty muzyczne (breakdance, beatbox i freestyle) poprowadzili uznani nie tylko w Lublinie ale także w całym kraju odpowiednio: Lebson, Drozd oraz Dolar. Dwie liczne warsztatowe grupy pracowały obok siebie przez 2 dni. Filmowcy po przygotowaniu teoretycznym udali się z kamerą do miasta, gdzie przeprowadzali wywiady z mieszkańcami. Natomiast uczestnicy warsztatów muzycznych spędzili kilka godzin obcując z młodzieżową kulturą hip hopową.

Wieczorem, w niedzielę w Świętokrzyskiej odbyły się projekcje filmowe i koncerty. Filmy pochodziły z Festiwalu - Filmowe Podlasie Atakuje!, który od wielu lat odbywa się w Białymstoku i po raz kolejny zawitał do Terespola. Jest to inicjatywa służąca popularyzacji wszelkich odmian kina niezależnego z północno-wschodniej Polski. Akcja narodziła się w 2003 roku w głowach podlaskich filmowców amatorów oraz pracowników działu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury. Powstała na Podlasiu - w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych. Akcja to swoiste "filmowo - artystyczne wrota" łączące wszystko to, co najlepsze w Europie Wschodniej, z najlepszymi pierwiastkami Europy Zachodniej! Podczas wyświetlonych zostało kilka najlepszych filmów z ostatnich edycji festiwalu, m.in. Misja Codox, Hep i End, Herr Barbarish, Kalety czy też Apostata.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wyświetlony został również najnowszy film ,,Tandemem przez Pogranicze”, w którym jedną z głównych ról zagrał instruktor terespolskich warsztatów filmowych. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie: czym jest polsko-białoruskie Pogranicze? Dwóch przyjaciół: jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, rusza w rowerową podróż po magicznych, polskich i białoruskich wioskach. Rower umożliwia im powrót do korzeni i daje szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości i piękna przygranicznych terenów a“ wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej... Młodzi ludzie szukają zalet i wad Pogranicza, podczas wyprawy rozmawiają z napotkanymi ludźmi o życiu, historii, śmierci i marzeniach, o przeszłości i przyszłości miejsc w którym mieszkają.

                            

Po filmach na parkiecie pojawili się chłopaki z The East Border Crew (GOK Koroszczyn) dając pokaz tańca breakdance. Tancerzy wspierał instruktor terespolskich warsztatów - Lebson.

Następnie na scenę wkroczył zespół DAJ DAROGU z Brześcia, który, posiada status gwiazdy rocka na Białorusi. Zespół zaprezentował swoje utwory z ponad 10 letniej kariery, dając solidny energetyczny występ, który bardzo podobał się publiczności. Mieszanka punk rocka, funku, rapu i reagge to główna wizytówka zespołu. Z pewnością można stwierdzić, że jest to obok the Analogs (który wystąpił w Terespolu miesiąc wcześniej) najlepszy zespół, jaki do tej pory grał w naszym mieście.

Na sam koniec wystąpił świeży lokalny hip hopowy skład DTM (Dzieci Trzeciego Millenium), który przyciągnął fanów tejże muzyki pod scenę. Chłopaki dali radę i zebrali duże brawa. Zaprezentowali nie tylko własne utwory ale także wykonali pokaz beatboxu i freestylu. Młodych muzyków wspierali b-boye tańcząc do ich muzyki.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rozwoju gminy Miejskiej Terespol.

Duże podziękowania należą się p. Tomaszowi Oleszczukowi, cenionemu specjaliście od nagłośnienia imprez i liderowi zespołu Trio Dance za nagłosnienie i opiekę akustyczną imprezy.

Podziękowanie za wsparcie należy się również barowi LilaPub w Terespolu przy ulicy Wojska Polskiego.

Dziękujemy także naszym wolontariuszom/kom bez których nie dalibyśmy rady !!!

Projekt AlterOFFka realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

ZAPRASZAMY już w październiku na kolejną odsłonę projektu AlterOFFka. Tym razem będą to Złote Mrówkojady !!!