Obchody Święta Niepodległości w Terespolu 2024

11 listopada obchodziliśmy w całym kraju Święto Niepodległości. W tym roku była to 106 rocznica ponownego znalezienia się Polski na politycznej mapie świata.

W Terespolu uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy, którą odprawił dziekan Mirosław Krupski.

Relacja Radio Biper I >>>

Relacja Radio Biper II >>>

Następnie delegacje władz miasta, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych tradycyjnie złożyły wieńce pod pomnikiem Niepodległości, Nieznanego Żołnierza i 300-lecia Nadania Praw Miejskich.

Do licznie zebranych mieszkańców przemówił burmistrz Jacek Danieluk mówiąc, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach prowadzących do odzyskania przez Polskę wolności i podziękował wszystkim za przybycie oraz wspólną celebrację rocznicy.

Na zakończenie piosenkę o biało-czerwonej fladze zaśpiewała Victoria Martyniuk.

Mieszkańcy zostali zaproszeni na wieczorną część artystyczną w kościele pw. Św. Trójcy, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych pt. „Za tę wolność dziękujemy” w wykonaniu szkolnego chóru ,,Corda Vox” i senioralnego zespołu śpiewaczego ,,Echo Polesia”.

Publiczność miała okazję wysłuchać wiele utworów, m.in: ,,My pierwsza brygada”, ,,Ojczyzno ma”, ,,Modlitwa obozowa”, ,,Bywaj dziewczę zdrowe”, ,,Jak to na wojence ładnie”, ,,Wojenko wojenko”, ,,Hej hej ułani” ,,Szara Piechota”,  ,,Ostatni Mazur” i ,,Wolność – Tedeum".

Publiczność była zachwycona i nie pozwoliła zejść ze sceny bez bisów!

Scenariusz koncertu przygotował prezes klubu seniora ,,Srebrny Włos” Ryszard Korneluk a opracowanie muzyczne – Tomasz Jezuit.

Pomiędzy piosenkami swoje wiersze recytowała Grażyna Leonienko. Całość prowadziła dyrektorka MCKSiR w Terespolu Anna Pietrusik. Obsługa akustyczna i świetlna: Free Sound (Tomasz Oleszczuk i Mirosław Łojko). Organizatorzy dziękują proboszczowi Mirosławowi Krupskiemu za udostępnienie świątyni.

Kilka dni później (17.11) w hali MCKSiR w Terespolu odbył się Turniej Tenisa Mężczyzn w grze pojedynczej z okazji Dnia Niepodległości. 

Do turnieju przystąpiło 6 tenisistów, którzy w wyniku losowania zostali podzieleni na 2 grupy, w których rozgrywali spotkania "każdy z każdym".

W spotkaniu finałowym Piotr Szyszkowski po wyrównanej rywalizacji, czego nie odzwierciedla wynik, zwyciężył Wiesława Żuka 6:2. Sędzią głównym pojedynku finałowego był Andrzej Wojarnik wieloletni tenisista ze środowiska naszego miasta.

W meczu o 3 miejsce spotkała się tenisowa młodzież, i po ciekawym pojedynku Jakub Pastuszak pokonał Jakuba Łosia 6:4.

Wszyscy tenisiści otrzymali pamiątkowe nagrody rzeczowe, czterech pierwszych dyplomy, a trzech najlepszych piękne puchary ufundowane przez Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji.