Trzy Spojrzenia Na Kulturę (IV): dziedzictwo historyczne, fotografia, muzyka, dyskusja - 14.04.2024

W niedzielę 14 kwietnia odbyło się spotkanie z ludźmi kultury z naszego regionu pn. „Trzy spojrzenia na kulturę”.

Myślą przewodnią organizowanego przez MCKSiR cyklicznego wydarzenia tym razem były słowa historyka i filozofa Zbigniewa Mikołejko: „Prywatyzacja życia powoduje, że blisko połowa Polaków nie bierze udziału w niczym: w wyborach, w życiu społecznym, w kulturze. Są pozamykani w przestrzeni rodzinnej, ograniczającej się do tego, żeby mieć jakąś robotę, dach nad głową, trochę gadżetów i tanią rozrywkę”.

GALERIA >>>

Radio Biper >>>

Film Biper TV >>>

Wychodząc takiemu stwierdzeniu naprzeciw po raz czwarty zaprosiliśmy na spotkanie do sali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu znamienitych gości:

- Marcina Kalickiego – „człowieka orkiestrę”- multiinstrumentalistę, realizatora dźwięku i światła, kompozytora,

- Jacka Dryglewskiego - członka Fotoklubu Podlaskiego specjalizującego się w fotografii dokumentalnej oraz krajobrazowej, fotoreportera pisma ,,Kraina Bugu”,

- Łukasza Wędę - „człowiek instytucja” - pasjonata historii i dziedzictwa kulturowego, działacza społeczno-kulturalnego, autora publikacji naukowych, biegacza długodystansowego, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.

Moderatorem spotkania był Maciej Szupiluk - poeta, bibliotekarz, wokalista, filozof, prezes Bialskiego Klubu Literackiego „ Maksyma”.

Dwóch wspaniałych twórców i aktywista społeczny od lat działają i inspirują kolejne pokolenia. Prawie trzygodzinne spotkanie było właśnie taką wymianą energii, wiedzy i doświadczeń.

Prowadzone dyskusje oscylowały wokół potrzeby twórczości artystycznej i kontaktu na linii twórcy z odbiorcą lub animatora z wolontariuszami.

Publiczność dowiedziała się, jak przebiega proces tworzenia muzyki i w jaki sposób przenosi ona słuchaczy w świat wyobraźni.

Otrzymali również podpowiedzi, jak przygotować się do zrobienia zdjęcia, które ukażą emocje i wyjątkowość fotografowanej osoby, miejsca lub wydarzenia oraz dlaczego warto znać swoją tożsamość, jak ją odkrywać i jak dbać o własne dziedzictwo kulturowe.

Prelegenci opowiedzieli, ile nerwów i szczęścia zarazem daje proces twórczy lub praca na rzecz odkrywania lokalnej historii. Kultura jest często niedoceniania, pomijana, ale jakże ważna w każdych czasach. Wiedzą o tym ludzie kultury i powiększające się grono odbiorców, obywateli - ludzi świadomych, do których należy zmiana świata na lepsze.

Zapraszamy do biblioteki na wystawę fotograficzną!

Zwiedzanie jej będzie możliwe w godzinach pracy MBP przez 2 tygodnie!