Święto Niepodległości w Terespolu 11-13.11.2022. Relacja
Tegoroczne Święto Niepodległości miało w naszym mieście bogatą oprawę i rozłożone zostało na 3 weekendowe dni (11-13 listopada). Poza częścią oficjalną odbyły się turnieje sportowe i występy artystyczne. Terespolanie po 3 latach niemożności ponownie mieli okazję wspólnie celebrować wolność ojczyzny. Wcześniej było to utrudnione z powodu pandemicznego lockdownu i strefy zamkniętej.
GALERIA >>>
BIPER TV I >>>
BIPER TV II >>>
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Trójcy Świętej, którą odprawił dziekan Mirosław Krupski. Następnie delegacje władz miasta, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych złożyły wieńce pod pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza.
Do licznie zebranych mieszkańców przemówił burmistrz Jacek Danieluk, dziękując wszystkim im za przybycie. Odczytany został także list od senatora RP Grzegorza Biereckiego i posła na sejm RP Dariusza Stefaniuka.
Uroczystości uświetnił występ zespołu śpiewaczy ,,Echo Polesia", uczennice Szkoły Publicznej nr 1: Hania Bednarzak oraz Zuzia Andrzejuk oraz grupa rekonstrukcji historycznej ,,Terespol". Na zakończenie Regiment Artylerii Domu Radziwiłłów oddał3 salwy armatnie.
Dalsza część uroczystości tradycyjnie została przeniesiona do Prochowni, gdzie na mieszkańców czekała nowa wystawa fotograficzna pt. ,,Twierdza Brześć Litewski na fotografiach z lat 1915-1918".
Zdjęcia zebrał Iwan Czajczyc ceniony historyk z Muzeum Twierdzy w Brześciu. Wystawa obejmuje 21 niepublikowanych dotąd zdjęć fortów przedmościa terespolskiego Twierdzy Brzeskiej m.in - fortu Błotków, Żuki, Lebiedziew, Terespol, Kobylany itp. Organizatorzy dla zwiedzających przygotowali poczęstunek w postaci ciepłego bigosu.
W obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości zaangażowała się także młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Wspólnie z nauczycielką Paulą Bartkowicz opracowali grę terenową dla mieszkańców Terespola.
Uczniowie przygotowali pięć przystanków, a na każdym z nich wyzwania - krzyżówki, quizy, puzzle, cytaty i uzupełnianie tekstu pieśni patriotycznej. Uczestnicy gry, czyli rodzice z dziećmi, otrzymali za poprawnie wykonane zdania nagrody wykonane w pracowni tkackiej i ceramicznej MOK. Wszyscy świetnie się bawili, odświeżając przy tym wiedzę z historii Polski.
Następnego dnia odbył się halowy turniej piłki nożnej, który został zorganizowany wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym ,,Jedynka". W zawodach wzięły udział dzieci z Terespola i Białej Podlaskiej z roczników 2013/2014/2015. Wszyscy młodzi piłkarze otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.
Następnego dnia, w niedzielę (13 listopada), w hali sportowej MOK odbyła się kolejna sportowa inicjatywa - Turniej Tenisa w grze pojedynczej mężczyzn. W tym szczególnym dniu radość związana z pamięcią o niepodległości Polski przysłoniła rywalizację czysto sportową. Oto kolejność najlepszej czwórki turnieju: 1 miejsce zajął Piotr Szyszkowski a kolejne: Wiesław Żuk, Jakub Machnowski (najmłodszy uczestnik) i Paweł Biegaj.
Na zakończenie trzydniowego programu w restauracji Galeria Smaków odbyło się wydarzenie pn. ,,Terespol Artystycznie dla Niepodległej".
Terespolska Grupa Filmowa zaprezentowała swój najnowszy film, opowiadający historię miasta Terespol z perspektywy zabytkowego pomnika budowniczych traktu brzeskiego, który właśnie przeszedł renowację. Świetny koncept, ujęcia i narracja.
Druga część miała charakter muzyczny. Wystąpił ceniony w regionie wokalista Janusz Pruniewicz, który zaprezentował piosenki pochodzące z XX-lecia międzywojennego oraz nasz ,,towar eksportowy", czyli zespół śpiewaczy Echo Polesia. Warto dodać, że tego dnia seniorzy zdobyli II miejsce w konkursie pieśni patriotycznej w Tucznej.
Dodatkową atrakcją były recytowane przez prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol - Krzysztofa Badalskiego autorskie wiersze nawiązujące do tematyki wojny w Ukrainie.