Spotkanie z członkami bialskiego klubu literackiego MAKSYMA - Trzy spojrzenia na kulturę - 04.07.2021

W niedzielę 4 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu odbyło się spotkanie z członkami bialskiego klubu literackiego MAKSYMA: Magdaleną Wójcik, Maciejem Szupilukiem i Ireneuszem Wagnerem.

GALERIA >>>

Biper TV >>>

Wydarzenie o charakterze dyskusyjnym pod nazwą „Trzy spojrzenia na kulturę” wzbogacone zostało prezentacją twórczości zaproszonych artystów. Myśl przewodnia spotkania stanowiła podstawę do refleksji nad istotą kultury oraz jej miejscem we współczesnym świecie. Do próby jej zdefiniowania miała okazję włączyć się również zgromadzona publiczność. Rozmowa ujawniła różne podejścia do tematu sztuki i procesu tworzenia. Zebrani słuchacze mogli dowiedzieć się o inspiracjach i warsztacie artystów oraz zapoznać się z fragmentami ich twórczości.

Poeta Maciej Szupiluk zaprezentował kilka wierszy z najnowszego tomiku poezji ,,Byłem na Twoim miejscu”. Tajemnice towarzyszącej spotkaniu wystawy obrazów zdradziła ich autorka Magdalena Wójcik, która przeczytała również kilka utworów z autorskiego zbioru ,,Sfomato” będącego swoistym połączeniem poezji i malarstwa. Trzeci z zaproszonych gości, Ireneusz Wagner, znany w regionie artysta - performer zacytował fragmenty pisanej na emigracji książki ,,I dont spik inglisz”.

Spotkanie było wyjątkową okazją do osobistych rozmów z twórcami. Artyści, którzy po raz pierwszy spotkali się z terespolską publicznością na panelu dyskusyjnym opowiedzieli, jaki główny motyw przeplata się w ich twórczości, dlaczego nie należy zrażać się niepowodzeniami podczas tworzenia i kiedy można uznać dzieło za skończone. Wydarzenie potwierdziło, że bezpośredni kontakt na linii artysta – odbiorca zawsze niesie za sobą pozytywny wydźwięk, działa nie tylko motywująco na obydwie strony, ale poszerza horyzonty i zmienia punkt widzenia.

Zaprezentowane podczas wydarzenia wydania można zakupić w lokalnych księgarniach (lub podczas spotkań autorskich) oraz znaleźć na półkach bibliotek. Wystawę obrazów Magdaleny Wójcik można było oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu.

MACIEJ SZUPILUK - prezes Klubu Literackiego MAKSYMA. Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu bibliotekarz, z zamiłowania poeta. Jest wokalistą i autorem tekstów hard corowego zespołu „Back to Reality”. Pasjonat szeroko pojętej kultury. Interesuje się zjawiskiem wykluczenia społecznego oraz transformacją ustrojową i ekonomią. Ostatni tomik wierszy nawiązuje do relacji pomiędzy człowiekiem, naturą, której uosobieniem jest tu rzeka Bug, a Bogiem.

MAGDALENA WÓJCIK - malarka, poetka, designerka. Urodzona w Puławach, mieszka i tworzy w Białej Podlaskiej. Jest absolwentką LSP w Kielcach, specjalizacja – tkactwo artystyczne. Od wielu lat aktywnie działa w bialskim środowisku artystycznym, współpracuje z instytucjami kultury i galeriami. Ma na swoim koncie kilkanaście indywidualnych wystaw malarstwa. Od niedawna pasjonuje się poezją. Wydała autorski tomik wierszy pt. ,,Sfumato”. Dodatkowo zajmuje się projektowaniem mebli i wnętrz w przestrzeni publicznej, do których tworzy wielkoformatowe obrazy i instalacje. Współtworzy także zespół „Sokotuchy” śpiewający archaiczne pieśni w językach i gwarach pogranicza.

IRENEUSZ WAGNER - pisarz, poeta, twórca kultury alternatywnej, wieloletni prezes Klubu Literackiego MAKSYMA. Człowiek legenda. Twórca niezależnego teatru, pisarz i wokalista w zespole punkowym. Wykonywał różne zawody w swoim życiu, zawsze ciekawy świata i nowych wyzwań. Otrzymał kilka nagród na ogólnopolskich konkursach literackich, Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej i wiele wyróżnień.