Konferencja Historyczna ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem" w Galerii Smaków - 04.10.2020. Relacja.

W niedzielę 4 października odbyła się w restauracji Galeria Smaków konferencja historyczna wieńcząca projekt pn. ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem", na który MOK otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

GALERIA >>>>

REPORTAŻ FILMOWY z REKONSTRUKCJI >>>>

REFERATY >>>

Swoje referaty wygłosili cenieni w regionie historycy-regionaliści a na zakończenie wyświetlony został reportaż filmowy z rekonstrukcji bitwy z 1920 r, która odbyła się w Terespolu 12 września. Film wyprodukowany został przez Terespolskie Studio Filmowe.

Prelegenci konferencji:

- Wojciech Kobylarzur. w 1974 r. w Białej Podlaskiej, z wykształcenia historyk, z zawodu policjant. Pasjonuje się historią regionalną Południowego Podlasia, w tym historią i kulturą łowiectwa oraz policji. Autor kilkudziesięciu artykułów i książek. W 2013 roku założył i jest redaktorem naczelnym Bialskopodlaskiego Rocznika Łowieckiego. Publikuje na łamach „bialskiego rocznika”, w prasach lokalnych, oraz w kwartalniku „Echa Polesia” – czasopiśmie Polaków na Białorusi.

Temat referatu: Czyny bohaterskie żołnierzy Wojska Polskiego na przykładzie działań zbrojnych nad Bugiem w 1920 roku.

 

- Przemysław Wróblewski – ur. 1991 r. Absolwent Historii na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Od 2013 r. związany z muzeum Prochownia Terespol w Terespolu i Kołem Miłośników Fortyfikacji i Historii, od 2017 r. Brat Kurkowy. Od 2018 r. związany z Akademią Euro-Atlantycką SEA przy Business Centre Club. Kawaler Krzyża Zasługi z Mieczami Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich oraz Rycerskiego Orderu Świętego Kazimierza Królewicza. Autor licznych artykułów naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych na temat historii Terespola i okolic.

Temat referatu: ,,Gen. Franciszek Krajowski życie i służba 1861-1932”.

                      

 

- Wojciech Prokopiuk – ur. w 1975 roku w Białej Podlaskiej. Absolwent Technikum Mechanicznego w Białej Podlaskiej. Do Terespola przeprowadził się z rodziną w 2005 roku. Z zamiłowania jest historykiem, filmowcem amatorem, scenarzystą oraz fotografem. Angażuje się w działalność społeczną Terespola. Prowadzi Terespolskie Studio Filmowe, które ma na koncie kilka produkcji. Obecnie jest na etapie tworzenia grupy rekonstrukcyjnej z okresu powstania warszawskiego oraz działalności podziemia niepodległościowego pierwszych lat PRL.

Temat referatu: ,,Film wojenny w polskiej kinematografii”.

 

             

Dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.