Święto Niepodległości w Terespolu - 09-11.11.2019

 Terespol świętował 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez 3 dni. Zrealizowanych w tym czasie zostało kilka inicjatyw społecznych. Odbył się turniej tenisa ziemnego, turniej szachowy, gra terenowa, debata społeczna, potańcówka, bieg ulicami miasta a także wystawa historyczna i koncert pieśni patriotycznych. Tradycyjnie złożono też wieńce pod pomnikiem.

GALERIA >>>>

BIPER TV >>>>

W sobotę 9 listopada 2019 w hali sportowej MOK w Terespol odbył się I Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego z Okazji Święta Niepodległości, którego organizatorem był Mateusz Prokopiuk prowadzący Szkółkę Tenisa Ziemnego. Po rozwiązaniu przez obecnych kibiców i zawodników quizu pt. ,,Co wiesz o polskim tenisie?" rozpoczęła się rywalizacja, do której przystąpiło 6 tenisistów. Zwycięsko wyszedł z niej Piotr Szyszkowski, pokonując w finale (6:0) Marka Ferensa, natomiast w meczu o 3 miejsce lepszy okazał się Andrzej Korneluk, który pokonał (6:1) Krzysztofa Czerko. Zwycięzcą quizu również został Piotr Szyszkowski.

Niedziela rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej I Otwartym Turniejem Szachowym z Okazji Święta Niepodległości, w którym wzięło udział 20 osób w różnym wieku z Lublina, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego oraz Terespola. Najmłodszym uczestnikiem turnieju był 5 letni Wojtek Niedziółko z Terespola. Klasyfikacja turnieju (pierwsze 5 miejsc): Dziubiński Paweł z Lublina, Pytka Witold z Terespola, Celiński Bogdan z Białej Podlaskiej, Dudek Marcin z Terespola, Wawszczak Marcin z Białej Podlaskiej. Organizatorem turnieju był Klub Szachowy MOK DEBIUT Terespol.

Kolejną atrakcją tego dnia była Gra Terenowa pn. ,,Znajdź Skarb Niepodległości” zorganizowana przez terespolski szczep skautów Royal Rangers. Pomimo deszczowej pogody udział wzięło 9 osób. Uczestnicy do rozwiązania mieli 12 ulokowanych na terenie miasta zagadek związanych z jego historią. Zwyciężyła Kornelia Greczuk, drugi był Damian Uss a trzeci Damian Kaliszuk.

Następną inicjatywą była Debata Społeczna pn. ,,Patriotyzm dziś", którą przeprowadzono w restauracji Galeria Smaków. Inicjatorem było Terespolskie Studio Filmowe. W rozmowie, która przebiegała w miłej atmosferze wzięli udział: socjolog dr Dawid Błaszczak z Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej oraz historyk, regionalista Łukasz Węda prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz mieszkańcy Terespola i okolic w różnym wieku. Od młodzieży licealnej po członków klubu seniora Srebrny Włos. Omówiono definicję patriotyzmu, jego sens sposoby w jakich się przejawia.

Ostatnim punktem dnia była Potańcówka w stylu lat 20-30 ubiegłego wieku. Jej inicjatorem, podobnie jak debaty, było Terespolskie Studio Filmowe. Pięknie udekorowana sala, muzyka zarówno polskich i zagranicznych ówczesnych artystów oraz stroje charakterystyczne dla tamtych czasów wprowadziły licznie zebranych balowiczów w miły nastrój. Tańczono i bawiono się kilka godzin. Wzniesiono też toast za niepodległość ojczyzny.

Trzeciego dnia odbyły się oficjalne uroczystości, które rozpoczęły się mszą za ojczyznę, apelem poległych i złożeniem wieńców przez delegacje władz miasta, powiatu, konsulatu RP w Brześciu, przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych oraz służb mundurowych pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza.

Kilka minut później blisko 100 osób wystartowało w I Biegu Niepodległości, który przebiegał spod pomnika na cmentarz prawosławny, gdzie zapalono znicze na pomniku żołnierzy poległych podczas walk z Niemcami 16 wrześni 1939 roku. Następnie udano się na cmentarz katolicki, gdzie zapalono znicze na grobach: majora Władysława Jaskulskiego, który zginął tego samego dnia. Zapalono znicze również na grobie Feliksa Skulimowskiego, pierwszego burmistrza Terespola tuż po odzyskaniu niepodległości. Metą była pobliska zabytkowa Prochownia, gdzie przygotowano dalsze uroczystości. Nad biegiem czuwali członkowie Klubu Biegacza SZURACZ.

W Prochowni otwarto wystawę pt. ,,Droga do Wolności” przygotowaną przez Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii a pieśni patriotyczne zaśpiewał Zespół Śpiewaczy ,,Echo Polesia”. Wszystkich przybyłych mieszkańców, w tym biegaczy, poczęstowano terespolskim bigosem.

Organizatorzy Święta Niepodległości: Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta w Terespolu.
Partnerzy/inicjatorzy: Terespolskie Studio Filmowe, Restauracja ,,Galeria Smaków”, Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii, Klub Szachowy MOK ,,Debiut" Terespol, Klub Biegacza ,,Szuracz" Terespol, Royal Rangers Szczep 20 Terespol, Szkółka Tenisa Ziemnego, Zespół Śpiewaczy ,,Echo Polesia”.