Jarmark Rękodzielniczy - 11.08.2019 - Relacja.
W niedzielę 11 sierpnia odbył się w parku miejskim Jarmark Rękodzielniczy, w którym wzięło udział wielu wystawców, twórców ludowych i rzemieślników z naszego regionu oraz z Białorusi. Każdy mógł wziąć udział w ciekawych warsztatach: kowalskich, tkackich, wikliniarskich czy też garncarskich dla najmłodszych przygotowano dmuchane zamki.
GALERIA >>>>
BIPER TV >>>>
Słowo Podlasia >>>>
Biała24 >>>>
Goniec Terespolski >>>>
Na scenie zaprezentowały się w ramach konkursu zespoły śpiewacze i kapele ludowe z całego regionu. Pogoda w tym roku wyjątkowo dopisała co bardzo pozytywnie zmobilizowało mieszkańców do licznego uczestnictwa w Jarmarku, który poprowadził jej inicjator Krzysztof Badalski - wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.
Na samym początku licznie przybyłych mieszkańców Terespola i okolic przywitał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, burmistrz Jacek Danieluk oraz przewodniczący rady miasta Jarosław Tarasiuk i prezes SRGMT Grażyna Abram.
Pierwszy na scenie wystąpił Teatr Obrzędowy ,,Rumenok” z Hołowna we własnym przedstawieniu, którego tematem było codzienne życie mieszkańców ich miejscowości. Następnym punktem programu był Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych, w którym udział wzięło 9 wykonawców prezentujących melodie i piosenki ludowe. Jury miało trudne zadanie. Po obradach ogłosiło następujący werdykt:
I miejsce – Zespół Śpiewaczy Sąsiadeczki z Gminy Stara Kornica
II miejsce – Zespół Śpiewaczy ,,Ale Baby” z GOK Międzyrzec Podlaski
III miejsce – Zespół Śpiewaczy ,,Łobaczewianki” z Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach
I Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy ,,Pawłowianki''
II Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy ,,Echo Polesia''.
Kolejną atrakcją imprezy był pokaz kiszenia ogórków, z których Terespol słynął niegdyś nie tylko w kraju ale i na świecie. Bardzo istotnym punktem programu był prestiżowy Konkurs Kulinarny. Lokalne zakłady gastronomiczne przygotowały swoje specjalne potrawy. Jury złożone z radnych miasta i powiatu po degustacji wydało następujący werdykt:
I miejsce - Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego za potrawę żydowską ,,Czulent”,
II miejsce - Restauracja ,,Galeria Smaków" za ,,Terespolskie pierogi z trocinami”,
III miejsce - ,,Agrostop” za ,,Roladki z indyka otulone szynką dojrzewającą”,
IV miejsce - ,,Zajazd Jędrula" za ,,Wyrolowany kurczak”.
Wystawcy, którzy zaprezentowali swoją twórczość:
- Miejski Ośrodek Kultury Terespolu (pracownia plastyczna i ceramiczna Danuty Izdebskiej oraz pracownia tkacka Janusza Tureckiego),
- Marzena Dmitruk z Terespola (biżuteria, koronkarstwo, petchwork),
- Monika Benich z Terespola (szydełkowanie – torby, dywany, pojemniki)
- Eugeniusz Kuszneruk z Terespola – malarstwo,
- Jadwiga Prokopiuk z Terespola (wyroby z miodu),
- Katarzyna Oleszczuk z Gminy Terespol (wiklina papierowa),
- Paweł Riabin – Brześć (garncarstwo, ceramika)
- Marian Demczuk z Łomaz (domki z drewna),
- Jan Matejko z Rudnika n/ Sanem (plecione koszyki, fotele, wiklina tradycyjne),
- Bożena Mincewicz z Gminy Biała Podlaska (malarstwo)
- Mateusz Pawluczuk z Dobrynia (malarstwo),
- Jacek Gałczyński Biała (rzeźba)
- Organizacja Wspólnota z Brześcia (biżuteria, rękodzieło), -Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych z Brześcia i Obwodu Brzeskiego (biżuteria, rękodzieło, rzemiosło,malarstwo),
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Miejscowości Dobryń Duży (koronkarstwo, ikony),
- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kodnia – rękodzieło ludowe.
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol wystawiło namiot, w którym zaprezentowano dorobek warsztatowy z projektu ,,Terespolskie Jarmarki 2018/2019” dofinansowanego z środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO. Znalazły się na wystawie prace powstałe podczas warsztatów ceramicznych i wyplatania ozdób ze słomy.
Gościem specjalnym Jarmarku był Władimir Machnacz z Brześcia uczestnik wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali we Francji, Holandii, Niemczech,Belgi i Polsce. W swoim pół godzinnym recitalu Władimir wykonał znane standardy operowe i operetkowe. Publiczność Terespolska i goście przyjęła występ artysty z wielkim entuzjazmem.
Na zakończenie Terespolskiego Jarmarku wystąpił zespół BAJA składający się z klarnetu, akordeonu, gitary basowej oraz perkusji z towarzyszącą utalentowaną wokalistką - Renatą Tuszyńską. Piękne bałkańskie melodie przypadły do gustu mieszkańcom Terespola.
Jak każdego roku nasze działania wsparli sponsorzy którym serdecznie dziękujemy:
Radny Powiatu Bialskiego Radosław Sebastianiuk
P.H.U. AGROSTOP - Zdzisław Androsiuk
PGKiM Terespol
Sklep hydrauliczny MAJSTER - Krzysztof Kwiatkowski
Kancelaria Usług Finansowych Libra - Waldemar Czarnecki
Ubezpieczenia ,,Compensa” - Henryk Stec
Skład materiałów budowlanych REBUTR II Władysław Grzelak
Jarmark zorganizowali; Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Burmistrz Miasta Terespol, Rada Miasta i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu.