Premiera filmu ,,Ciosy" wyprodukowanego przez Terespolskie Studio Filmowe w ramach Inicjatyw Lokalnych.

 W święto 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w niedzielę 11 listopada br. w w terespolskiej restauracji Galeria Smaków odbyła się premiera amatorskiego filmu historycznego pt. ,,Ciosy".

GALERIA >>>>

Obraz opowiada o czasach ostatniej wojny i nawiązuje do działalności oddziału Armii Krajowej na tych terenach. Historia opowiedziana po części jest wymyślona ale wydarzenia pokazane w filmie rzeczywiście miały miejsce. Widzimy tu m.in. likwidację oficera SS przez grupę młodych żołnierzy AK jak i wysadzenie pociągu. Zmienione zostały nazwiska i nazwy miejsc.

Na samym początku produkcji filmu odbyły się dwudniowe warsztaty historyczne dla osób zaangażowanych w produkcję. Pierwszego dnia warsztatów zapoznawaliśmy się z historią Armii Krajowej oraz Powstania Warszawskiego. Dowiadywaliśmy się o różnych rodzajach broni używanych przez Armię Krajową. Oglądaliśmy zdjęcia z tamtego okresu. Pokazane były również oryginalne przedmioty z okresu II Wojny Światowej min. Opaska AK. Poznawaliśmy też naszą lokalną historię i śledziliśmy losy mieszkańca Terespola biorącego udział w Powstaniu Warszawskim (Stanisław Szponar).

Drugiego dnia warsztatów tworzyliśmy wspólnie scenariusz dopasowując postacie do określonych osób. Wspólnie wymyślaliśmy pseudonimy i zapoznawaliśmy się ze słownictwem stosowanym przez młodzież podczas II Wojny Światowej. Uczyliśmy się również jak należy obchodzić się z bronią. Miłym zakończeniem obu części warsztatów była pizza dla każdego.

                

Zdjęcia do filmu realizowane były w Terespolu, Horbowie, Kłodzie Dużej, Podolance, Wólce Dobryńskiej. Producentem filmu jest Terespolskie Studio Filmowe w składzie: Eryk Kaliszuk, Marek Prokopiuk i Wojtek Prokopiuk. Przez plan filmowy przewinęło się około 15 osób co przy projektach amatorskich jest niezłym wynikiem.

Dobrym wynikiem jest także frekwencja podczas pokazu, który odbył się 11 listopada w restauracji Galeria Smaków. Na premierę filmu przybyło ok. 130 osób), za co bardzo dziękujemy mieszkańcom oraz przybyłym gościom. Film zostanie dodatkowo pokazany również w terespolskich i okolicznych szkołach.

Powstały film jest ostatnią z siedmiu inicjatyw, które składały się na projekt ,,Aktywni Mieszkańcy - Inspirujące Miasto" na który MOK otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018.