AlterOFFka - pokaz filmów dokumentalnych i koncert zespołu RE!IKT w restauracji Galeria Smaków - 27-28.10.2018. RELACJA.

  W sobotę i niedzielę (27-28.10.2018) w restauracji Galeria Smaków w Terespolu odbyło się wydarzenie filmowo-muzyczne pn. AlterOFFka. Jest to projekt, który łączący w sobie pokaz filmów dokumentalnych pochodzących z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie oraz koncertu zespołu rockowego z Białorusi - RE1IKT.

Inicjatorem AlterOFFki był w tym roku Piotr Chwedoruk, który otrzymał dofinansowanie na swoją inicjatywę z realizowanego przez MOK Terespol projektu pn. ,,Aktywni Mieszkańcy - Inspirujące Miasto" dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018.

GALERIA >>>>

Bialskie Forum >>>>

Przegląd filmów dokumentalnych o problematyce praw człowieka odbywa się w Terespolu nieregularnie od 2010 roku i ma na celu zaprezentowanie publiczności bardzo atrakcyjne filmy polskich i zagranicznych twórców. Świetnie zrealizowane, refleksyjne, często wstrząsające, a czasami zabawne filmy, dotykają wciąż nierozwiązanych problemów, z którymi boryka się ludzkość.

Przewodnim tematem są tutaj prawa człowieka, ich świadomość i ich łamanie. Za pomocą filmów przenieśliśmy się w różne zakątki świata, m.in. do Boliwii, Danii, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Zimbabwe, a także Polski. 

W sobotę wieczorem (po raz trzeci na przestrzeni kilku lat) wystąpił zespół RE1IKT z Mińska na Białorusi łączący rockowe brzmienie ze słowiańskim folkiem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wyjątkowy, niski głos wokalisty, kunszt muzyczny instrumentalistów oraz niesamowity klimat utworów zakorzenionych w białoruskiej muzyce ludowej.


LISTA FILMÓW:

- Leninopad - 11 min. (Svitlana Shymko, Ukraina) 2017 >>>

- Pieniądze - 17 min. (Jan Ijax, Finlandia) 2017 >>>

Wraki - 10 min. (Jan Ijax, Finlandia) 2016 >>>

- Bum - 17 min. (Jan Ijax, Finlandia) 2017 >>>

- Dwie wyspy - 6 min. (Jan Ijax, Finlandia) 2013 >>>

- Tratwa Meduzy - 18 min. (Jan Ijax, Finlandia) 2017 >>>

- Polonez - 17 min. (Agnieszka Elbanowska, Polska) 2017 >>>

- Walka - 30 min. (Daniel Fallshaw, Violeta Ayala, Boliwia) 2017 >>>

- Oczekiwanie - 59 min. (Emil Langballe, Dania) 2016 >>>

- Puszcza Białowieska. Jesteśmy - 50 min. (Robert Kowalski, Polska) 2017 >>>

   Filmy zostały udostępnione dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ,,Watch Docs". Prawa Człowieka w Filmie. - http://watchdocs.pl/ 

                                           

   Inicjatywa ,,AlterOFFka", której pomysłodawcą jest mieszkaniec Terespola Piotr Chwedoruk, została dofinansowana w ramach zadania ,,Aktywni Mieszkańcy - Inspirujące Miasto", na które MOK Terespol otrzymał dofinansowanie z programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018 realizowanego przez Narodowego Centrum Kultury.