1-3 maja w Terespolu. Relacja.

 W czwartek 3 maja w 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja tradycyjnie po mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Niepodległości. Obecni byli reprezentanci władz miasta wraz z jednostkami podległymi, władz powiatu bialskiego, konsul RP na Białorusi, środowiska kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych i organizacje społeczne. Modlitwę za Ojczyznę odmówił dziekan Zdzisław Dudek, przemówił też burmistrz Jacek Danieluk, który przybliżył, licznie zebranym mieszkańcom, kontekst społeczno-historyczny uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

GALERIA >>>>

Goniec Terespolski >>>

Na zakończenie obchodów pokaz musztry wykonali uczniowie Akademickiego Liceum w Terespolu a młodzież zaśpiewała kilka utworów patriotycznych, w tym Hymn Konstytucji 3 Maja. Atrakcją obchodów były też wystrzały armatnie przygotowane przez Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłów w Terespolu.

W ciągu dnia, na wyremontowanym korcie tenisowym mieszczącym się na stadionie miejskim odbywał się Turniej Tenisa Ziemnego Mężczyzn w Grze Pojedynczej. W zawodach wzięło udział 9 zawodników z Terespola i okolic. Zwyciężył Piotr Szyszkowski, pozostałe miejsca na podium zajęli: Piotr Butrym i Robert Lewczuk.

Otwarta była też Prochownia, gdzie oprócz stałych ekspozycji można było zwiedzić 2 nowe wystawy: 1. Sprzętów codziennego użytku: maszyny do szycia, wagi, żelazka, liczniki elektryczne, aparaty fotograficzne i sprzęt radiowo-telewizyjny i 2. Kolejowe akcesoria sygnalizacyjne.

Dwa dni wcześniej we wtorek (1 maja) z okazji Święta Pracy oraz 14 rocznicy wstąpienia Rzeczypospolitej Polski w struktury Unii Europejskiej odbył się na Orliku Międzynarodowy Turniej Piłkarski dla dzieci z klas I-III. W zawodach udział wzięły drużyny z Białorusi: Kobryń I, Kobryń II oraz z Terespola: MOK Terespol I, MOK Terespol II i Granica Terespol I i II.

Następnego dnia, 2 maja, dzieci ze szkółek piłkarskich MOK i Granicy Terespol pojechały do Warszawy na Stadion Narodowy kibicować swoim rówieśnikom biorącym udział w Finale Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej ,,Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku oraz wzięli udział w meczu Finału Pucharu Polski w Piłce Nożnej Arka Gdynia - Legia Warszawa (1:2).