V festyn ,,Kolej dawniej i dziś: w Terespolu - 20.08.2017

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. odbył się w terespolskiej Prochowni V Festyn „Kolej dawniej i dziś” w Terespolu i okolicach, będący od samego początku inicjatywą Stowarzyszenia „Bugowiaki”. W tym roku członkowie Stowarzyszenia skorzystali z zaproszenia panów z Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii i zorganizowali Festyn w pomieszczeniach oraz przed budynkiem Prochowni, gdzie zorganizowane były wystawy kolekcjonerów z Siedlec, kuchnia polowa i zajęcia animacyjne  prowadzona przez terespolskich skautów.

ARTYKUŁ >>>>>>

GALERIA >>>>>

Film BiperTV >>>>

Galeria Goniec Terespolski >>>>>

Galeria Biała24 >>>>

Tegoroczny Festyn miał zarówno przywoływać wspomnienia jak i kierować wzrok ku przyszłości transportu kolejowego w naszym regionie.

Na początek dr Rafał Dmowski z Siedlec  opowiedział o początkach kolei w Terespolu. Po nim głos zabrał pan Kazimierz Michalak z Łobaczewa, wspominając epizody ze swojej bogatej, kolejarskiej przeszłości. Podobną tematykę poruszył inny mieszkaniec Terespola, pan Mirosław Benich, który zgromadzonej publiczności zaprezentował szczegóły kilku znaczniejszych katastrof kolejowych i opowiedział o pracy współczesnego maszynisty kolejowego.

Do zwiedzania dostępne były stałe ekspozycje Prochowni oraz wystawa historycznych zdjęć z kolekcji Muzeum Regionalnego w Siedlcach, udostępniona organizatorom dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum, pana Sławomira Kordaczuka. Można było także oglądać zbiory kolekcjonerów z Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów, panów Adama i Zbigniewa Krzeskich.

Festyn, który oficjalnie zaczął się o godz. 15, zakończył się po godz. 18. Jak co roku, przyciągnął obecnych i dawnych pracowników kolei, dając organizatorom motywację do pracy przy kolejnych edycjach imprezy.