Film "Narodzona w ogniu" z 1929r. z muzyką na żywo zespołu Re1ikt - restauracja Galeria Smaków 14.12.2013
Projekt filmowy „Tuzin. Niemaŭla” w Terespolu
Film ,,Narodzona w ogniu” (1929r)
z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Re1ikt (Białoruś)
+
Prezentacja wydawnictwa DVD
oraz wystawa plakatów filmowych z lat 20-tych i 30-tych
Restauracja
Galeria Smaków
ul. Wojska Polskiego 132
14 grudnia 2013r
godz. 19.00
- wstęp wolny -
„Tuzin. Niemaŭla” - unikalny projekt portalu internetowego Tuzin.fm oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.
«Narodzona w ogniu»
Produkcja: Biełdziarżkino, 1929, czas trwania 44 min. Gatunek: epopeja historyczno-rewolucyjna. Reżyseria: Uladzimier Korš-Sablin, zdjęcia: David Šluhlejt, scenografia: Maks Litvak Występują: Hanna Zaržyckaja (kobieta z miasteczka), Barys Azaraŭ (jej syn-biedak), Mikałaj Witaŭtaŭ (pułkownik), Barys Fieadośjeŭ (Bułak-Bałachowicz), Ilia Pachitonaŭ (książę Sapieha).
Film opowiada o pierwszych próbach zawładnięcia ziemiami białoruskimi przez bolszewików. To unikalna możliwość spojrzenia oczami sowieckich propagandystów na wydarzenia lat 1919-1920 w historii Białorusi, gdy prowadzone były działania wyzwoleńcze. Wśród bohaterów – generał Bułak-Bałachowicz, „ostatni potomek białoruskich książąt” - Sapieha, a także członkowie rządu Białoruskiej Republiki Ludowej, wśród których rozpoznajemy m.in. Vacłava Łastoŭskaha. Był to pierwszy i ostatni przypadek, kiedy w radzieckim kinie wspomniano o Białoruskiej Republice Ludowej. Oczywiście obraz „wrogów komunistycznego ładu” pokazany był w ujęciu satyrycznym. W centrum wydarzeń nawet nie konkretni bohaterowie, a żołnierze Armii Czerwonej. Jednak ich obraz przedstawiany był w taki sposób, że samym żołnierzom wręcz było przykro. „Na zebraniach Leningradzkiego garnizonu zdecydowano jednogłośnie o uznaniu obrazu za niepolityczny, wykluczono z prezentacji na sowieckich ekranach pod czerwonymi sztandarami” - pisano w 1930 roku na łamach „Čyrvonaarmiejskaha kino”. Niemniej jednak film „Narodzona w ogniu” uznaje się za jedno z najważniejszych osiągnięć białoruskiej kinematografii 20-30-tych lat, przede wszystkim z punktu widzenia pracy reżysera i operatora”. Reżyserii podjął się początkujący 29-letni Uladzimier Korš, który później wyreżyseruje jeszcze dziesiątki filmów i przez długi czas będzie stał na czele studia filmowgo „Biełaruśfilm”. Scenariusz do filmu napisał jeden z najpopularniejszych ówczesnych białoruskich pisarzy – Anatol Volny, który niebawem zostanie aresztowany i rozstrzelany przez opiewaną nim władzę. W 1937r. „Narodzona w ogniu”, obok „Prostytutki”, trafiła na listę filmów zabronionych. Kierownictwo „Biełdziaržkino” dokonało samokrytyki i wysłało do Moskwy raport o wycofaniu z dystrybucji filmu jako „formalistycznej i niepoprawnie odwzorowującej powstanie BSSR według scenariusza wroga narodu – Volnego”.
Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie”
Re1ikt >>>>>>>
Zespół pochodzi ze Świetłogorska na Polesiu (Białoruś), a działalność rozpoczął w 1999 roku.
Muzykę tworzy i wykonuje w stylistyce art.-rocka, alternatywnego rocka, post-rocka. Zespół jest uważany za pioniera białoruskiego post-metalu. Maja na swoim koncie cztery studyjne płyty i dwa DVD. Wykonując program akustyczny zdobyli pierwsza nagrodę na festiwalu „Jesień Bardów” w 2009 roku. Wystepowali m.in. na festiwalach „Basowiszcza”, „Halfway Festival”.
ZAPRASZAMY !!!