Święto Niepodległości i wystawa makiety Terespolskiej Kolei w Prochowni - 11.11.2012

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości, podobnie jak rok temu miały bardzo interesującą oprawę. Wszystko za sprawą członków Koła Miłośników Historii i Fortyfikacji działającego przy Stowarzyszeniu RGMT. Uroczystości, tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Tuż po mszy, kondukt złożony z zaproszonych delegacji, mieszkańców Terespola i okolic udał się pod pomnik Nieznanego Żołnierza i 300 lecia Nadania Praw Miejskich. a następnie do terespolskiej Prochowni, gdzie członkowie Koła przygotowali makietę dworca kolejowego w Terespolu w okresie dwudziestolecia międzywojennego (skala 1:87), wygłosili referaty, m.in. o historii budowy koleji Warszawsko-Terespolskiej w II połowie XIX wieku, udostępnili pięknie wydaną broszurę z unikatowymi zdjęciami i rysem historycznym budowy terespolskiej trasy kolejowej a na sam koniec poczęstowali bigosem i gorącą herbatą.

ARTYKUŁ >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> (galeria zawiera wiele zdjęć makiety starego dworca kolejowego w Terespolu i jego okolicy)

Działania pochodzą z projektu pt ,,Kolej Warszawsko-Terespolska 1867-2012” w ramach programu Patriotyzm Jutra, realizowanego przez Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, które otrzymało na ten cel dofinansowanie z środków Muzeum Historii Polski.