Solidarne z Ukrainą - spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet - 13.03.2022
Drogie Panie i Panowie!
Chcemy być solidarni z kobietami z Ukrainy, które przeżywają życiowe dramaty, więc spotkamy się, aby zaprezentować Wam kulturę naszych sąsiadów.
Będą o niej opowiadać m. in. same Ukrainki. Dajmy wyraz naszej solidarności z Nimi.
One 8 marca 2022 roku zamiast kwiatów trzymają w rękach karabin lub drżące ze strachu dłonie swoich dzieci.
PROGRAM:
17:00 - Pokaz filmów krótkometrażowych o sytuacji w Ukrainie:
- film dok. pt. ,,Żelazne numery" - Mariusz Lachowski (PL),
- film fab. pt ,,Jeszcze żyjemy" - Joanna Rakotariosoa (FR).
- Prelekcja połączona z prezentacją pt. "Ukraina. O co chodzi Rosji?" - Nadia Gergało-Dąbek.
- Czytanie współczesnej literatury Ukraińskiej - Mateusz Nowak.
- Prezentacja kultury ukraińskiej połączona z wykonaniem pieśni - Olena Gajdamaka.
- Występ młodzieży z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu.
20:00 - koncert Litevka Quartet >>>>
PRELEGENCI
- dr Nadia Gergało-Dąbek:
- adiunkt w Centrum Europy Wschodniej UMCS, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej i naukowej w ramach Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (2001-2011). Zajmuje się problematyką Europy Wschodniej. W kręgu zainteresowań badawczych m.in.: bezpieczeństwo kulturowe Ukrainy, dyskurs tożsamościowy Ukrainy, rosyjsko-ukraińska wojna informacyjno-psychologiczna, stosunki polsko-ukraińskie, językowe środki dezinformacji i propagandy.
- dr Olena Gaidamaka:
- artystka, malarka, brała udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce, na Ukrainie oraz w innych krajach. Jej prace zostały wyróżnione na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2009), a za grafikę „Kształty uczuć. Eros” artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Lublina i zyskała II miejsce na I Międzynarodowym Biennale „Wschodni Salon Sztuki” w Lublinie. Od roku 2012 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
- Mateusz Nowak:
- animator kultury, instruktor recytacji monodramista. Związany z Polsko–Ukraińskimi Spotkaniami Mistrzów Słowa. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zaprezentuje, w przekładzie na język polski, teksty: Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Oksany Zabużko, Serhija Żadana i innych autorek i autorów ukraińskich.
OPISY FILMÓW:
1. ,,Żelazne numery"/Iron Numbers, reż./dir. Mateusz Lachowski (Polska/Poland) 2020, 21 min. - Obserwacja szkolenia sanitariuszy-ochotników przygotowujących się do służby podczas konfliktu we Wschodniej Ukrainie. Symboliczny obraz rzeczywistości z jaką przyszło zmierzyć się obywatelom Ukrainy w wyniku wojny w Donbasie. Warto dodać, że Mateusz Lachowski, autor filmu Żelazne Numery znajduje się obecnie w Kijowie gdzie dokumentuje codzienne życie mieszkańców tego miasta którego zdobycie jest głównym celem Putina.
2. ,,Dopóki jeszcze żyjemy"/We are not dead yet, reż./dir. Joanne Rakotoarisoa (Francja/France) 2020, 30 min. - Grupka młodych Ukraińców spędza ostatnią wspólną noc, dzieląc się marzeniami o przyszłość. Jeden z nich musi podjąć ważną decyzję przed wschodem słońca: zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień czy uciekać z kraju? Film nagrodzony na MFFK w Clermont-Ferrand. Wyróżnienie na Lubelskim Festiwalu Filmowym 2021.
Filmy pochodzą z Lubelskiego Festiwalu Filmowego - jest to międzynarodowe święto kina, okazja do zapoznania się z najnowszymi filmami wschodzących gwiazd światowej kinematografii. Filmy przedstawione pochodzą z programu LFF, z edycji 2020 i 2021. Przed kilkoma dniami zmieniło się wszystko, również jeśli chodzi o kulturę. Nikt nie powinien być bierny w obecnej sytuacji. Chcemy przypomnieć wybrane ukraińskie filmy, które w interesujący sposób komentują sytuację w tym kraju na chwilę przed wybuchem wojny.
UWAGA !!!
W TRAKCIE WYDARZENIE ZBIERAMY ŚRODKI: MEDYCZNE (bandaże, opatrunki, opaski uciskowe) oraz HIGIENICZNE (podpaski, pieluchy, kosmetyki).