Polak z Wyboru - Żołnierz z Powołania. Projekt ku czci generała Franciszka Krajowskiego - 13.09.2020. RELACJA..

 

W niedzielę 13 września w Terespolu, dzień po rekonstrukcji bitwy z 1920 roku, odbyły się uroczystości związane z postacią gen. Franciszka Krajowskiego pod nazwą ,,Polak z Wyboru. Żołnierz z Powołania”. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec. 

ARTYKUŁ >>>>

GALERIA >>>>

GALERIA 2 >>>>

TVP3 Lublin >>>>

Urząd Miasta Terespol >>>>

RadioBiper >>>>

BiperTV >>>>

Biała.News >>>>

Radio Lublin >>>>

Lubelski Urząd Wojewódzki >>>>

Terespolskie Studio Filmowe >>>>

Dziennik Wschodni >>>>

Biała24 >>>>

Postać generała uroczyście upamiętniono tablicą wmurowaną w ścianę kościoła, odsłonięto pomnik a skwer, na którym stanął nazwano jego imieniem. Odsłonięć, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej WP i Kompanii Honorowej oraz znamienitych gości i przybyłych delegacji, dokonała Wielisława Papadopulos–Krajowska – wnuczka.

W parku miejskim odbył się piknik, którego główną atrakcją były ekspozycje sprzętu militarnego, m.in.: czołg ,,Leopard”, wóz bojowy ,,Rosomak” oraz nowoczesne karabiny maszynowe oraz wesołe miasteczko.

Publiczność tego dnia miała okazję wysłuchać koncertu z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej pt. „O Prostą Pamięć – Wołamy…” w wykonaniu artystów scen warszawskich. Na zakończenie wystąpił zespół SILK z Białej Podlaskiej.

Dziękujemy 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec za inicjatywę i współorganizację tego ważnego dla mieszkańców Terespola i okolic wydarzenia. 

                                                         

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Lubelskiego.

Wydarzenie bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”.