REKONSTRUKCJA BITWY z 1920 r. Projekt ,,Kontrofensywa Nad Bugiem 1920 - Bitwa pod Terespolem!" RELACJA.

W sobotę 12 września w Terespolu na terenie łąk (za stadionem) przy ulicy Sportowej rozegrała się inscenizacja bitwy z 1920 roku pomiędzy wojskami polskimi a bolszewickimi. Licznie zebrana publiczność, od miesięcy spragniona uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, miała okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, którą przygotowało Towarzystwo Historyczne ,,Rok 1920”.

ARTYKUŁ >>>>

REPORTAŻ FILMOWY z REKONSTRUKCJI >>>>

GALERIA >>>>

GALERIA TSF II >>>>

TVP3 Lublin >>>>

RadioBiper >>>>

BiperTV >>>>

Biała24 >>>>

Słowo Podlasia >>>>

Biała.News >>>>

Terespol.net >>>>

Goniec Terespolski >>>>

Bialskie Forum >>>>

Tematem rekonstrukcji był przebieg wojny pomiędzy odradzającą się Rzeczpospolitą Polską a mającą zapędy na podbicie Europy i Świata bolszewickiej Rosji. Widowisko, bogate w wybuchy pirotechniczne, obejmowało okres walk na przestrzeni sierpnia 1920 roku, które rozgrywały się na linii rzeki Bug w okolicach Terespola. Bardzo ważnym elementem wydarzenia był udział terespolskiej młodzieży jako wolontariuszy-statystów.

Inscenizacja była sukcesem Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, który otrzymał na organizację rekonstrukcji dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego ,,Koalicje dla Niepodległej - #Wiktoria 1920" na realizację projektu ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920 r. - Bitwa pod Terespolem"!